Primorci se predstavljajo Korošcem
Jutri, 7. oktobra, ob 19.30 bo v Kulturnem domu v Dobrli vasi premiera lutkovne predstave Generalka, v kateri igrajo člani domače lutkovne skupine Srce. Ponovitev bo v nedeljo ob isti uri.
Primorski dnevi na Koroškem so že dve desetletji priložnost za predstavitev kulturnih dosežkov Slovencev v Furlaniji in Julijski Krajini v Italiji rojakom Slovencem na Koroškem. Letošnje gostovanje primorske kulture na Koroškem se bo začelo jutri, 7. oktobra, in bo trajalo do konca meseca. Prva prireditev iz letošnjega programa bo jutri, 7. oktobra, ob 19. uri v farni dvorani v Selah. Dramski odsek Prosvetnega društva Štadrež pri Gorici se bo predstavil z igro Plešasta pevka. Naslednja prireditev pa bo v soboto, 14. oktobra, ob 19.30 v kulturnem domu Dobrla vas, kjer bodo nastopili Vokalna skupina Vihar, mladinski pevski zbor Sweethears in dekliški zbor Igo Gruden, vsi iz Trsta.
Jutri, 7. oktobra, ob 10. uri se bo v gostilni Kovač na Obirskem pri Železni Kapli začelo srečanje ljubiteljev slovenske literature z naslovom Potepanje po domišljijskih poteh pravljic in njihova vloga v svetu literature. Zvečer pa se bo na Koroškem začela vsakoletna akcija Dolga noč muzejev. V letošnji program so vključeni muzej protifašističnega upora Pri Peršmanu v Lepeni nad Železno Kaplo, Forum Zarja v Železni Kapli in Galerija Wernerja Berga v Pliberku.
Konec preteklega tedna pa je na Koroškem potekal Dan spomenika, ki ga je deželni urad za spomeniško varstvo pod vodstvom koroškega Slovenca Gorazda Živkoviča organiziral pod geslom Spomenik (do)živeti. Letošnji dan je bil nekaj posebnega, saj poteka sto let od sprejema avstrijskega zakona o spomeniškem varstvu. Na Koroškem je bilo 19 prireditev, med katerimi sta bili dve dvojezični. Sicer pa je v Avstriji registriranih okoli 30.000 spomenikov, od katerih jih je 4000 na Koroškem. Zaradi natančnih postopkov predlagajo na Koroškem za vpis letno od 15 do 20 objektov, je povedal Gorazd Živkovič. V letošnji program sta bili vključeni Mohorjeva hiša v Celovcu, ki je bila dokončana leta 1894, in Hiša ob cesti 1 v vasi Brodi ob cesti z ljubeljskega prelaza proti Borovljam. Leta 2015 so se lastniki hiše starša Helena in Hanzi Kohlenprath, ki sta sezidala novo hišo v Borovljah, in hčerki Petra in Renata odločili, da hiši med cesto in potokom Oslica, zgrajeni leta 1896, vrnejo življenje. Hišo so spremenili v muzej, ki spominja na njeno gradnjo, na nekdaj povsem slovensko vas Brodi, na usodo družine Kohlenprath in na ljudi, ki so v njej našli zatočišče. To so bili izmučeni popotniki, nemški vojaki, ki so varovali taborišče, partizani, povojni begunci iz Slovenije, umikajoč se čez Ljubelj, in še marsikdo.