Ovadba za nevarno turo na Malo Mojstrovko
Policija je zaradi neodgovornega vodenja v hribe podala kazensko ovadbo zoper društvo in vodjo ture na Malo Mojstrovko, kjer je na velikonočno nedeljo snežni plaz presenetil skupino sedmih planincev.
Kranjska Gora – Policijska uprava Nova Gorica je po končanem predkazenskem postopku podala kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma povzročitve splošne nevarnosti zoper društvo in vodjo ture, ki je na velikonočno nedeljo letos v neugodnih vremenskih razmerah skupino planincev vodil na Malo Mojstrovko, kjer jih je v Župančičevi grapi odnesel snežni plaz. Po poročanju portala Žurnal24 gre za prvi primer doslej, da je policija podala kazensko ovadbo zaradi neodgovornega vodenja v hribe, doletela pa naj bi vodjo ture in Športno društvo Jeti iz Škofje Loke, ki je odpravo organiziralo.
Kot je znano, se je na velikonočno nedeljo, 9. aprila, sedem planincev po Župančičevi grapi, ki velja za alpinističen vzpon, v neugodnih vremenskih razmerah odpravilo na Malo Mojstrovko na tečaj varne hoje v gore. Tik pred sestopom iz smeri se je sprožil snežni plaz, ki je pet članov skupine odnesel po grapi približno 150 višinskih metrov. Nihče ni bil zasut, dva planinca pa sta se plazu izognila.
Trije s hudimi poškodbami
V skoraj sedemurni reševalni akciji v zelo slabih vremenskih razmerah, ki so jih krojili megla, dež, sneženje, veter in mraz, je 53 gorskim reševalcem, trem pripadnikom Gorske policijske enote, ekipi Helikopterske nujne medicinske pomoči in posadkama helikopterjev Slovenske vojske in policije uspelo rešiti vseh sedem planincev. Pet poškodovanih so s helikopterjema prepeljali v ljubljanski klinični center in jeseniško bolnišnico, kjer so ostali na zdravljenju. Pri treh huje ponesrečenih planincih (dva sta se lažje poškodovala) je šlo za poškodbi zgornje in spodnje okončine ter v enem primeru za hujšo poškodbo glave in prsnega koša.
»Že reševanje ene osebe s hudimi poškodbami je precej zahtevno, tako veliko število poškodovancev pa naredi akcijo zares izredno,« je po končanem reševanju poudaril Klemen Belhar, podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS). Glede morebitne odgovornosti za nesrečo se tedaj ni želel opredeliti. »Odgovornost preiskuje policija, ne gorski reševalci. Mi rešujemo, občasno pa tudi opozarjamo. Če poročajo o dokaj dobrih razmerah, je težko biti preveč strog do tega. Ampak vendarle vreme ni prav idealno, mislim, da mora vsak odgovorno premisliti, preden gre v gore, zlasti pozimi in v slabem vremenu. Mogoče je bila tu narejena nekoliko slaba presoja,« je dejal.
PZS: Nesprejemljivo in nevarno početje
Planinska zveza Slovenije (PZS) pa je v kasnejšem odzivu sporočila: »Vodenje v gorah brez ustreznih znanj in usposobljenosti, neustrezno razmerje med številom vodenih in številom vodnikov je nesprejemljivo in nevarno početje ter ga ostro obsojamo. Na vse to opozarjamo že dlje časa v okviru svojih preventivnih vsebin. Nimamo pa pristojnosti, da bi lahko karkoli pri tem posredovali in morajo to nalogo opraviti pristojne inšpekcijske službe v državi.« Kot so dodali, je nesreča v Mali Mojstrovki v ospredje postavila to, da je treba v gore hoditi z veliko mero odgovornosti, znanjem uporabe zimske opreme ter pod vodstvom usposobljenih vodnikov z ustreznimi kompetencami.
V GRZS so po nesreči potrdili, da je bil v skupini ponesrečenih tudi njihov član – gorski reševalec, vendar pa kot član skupine ni bil v vlogi gorskega reševalca oziroma v kakršnikoli drugi vlogi, povezani z GRZS. »Poudarjamo, da so vsi gorski reševalci, člani GRZS, usposobljeni za reševanje ponesrečenih v gorah in na drugih težko dostopnih terenih. Gorski reševalci ne vodijo tur v gore oziroma hribe in tudi ne preiskujejo vzrokov nesreč ali morebitne odgovornosti.«