Dnevi srbske kulture
Tudi letošnje Dneve srbske kulture v Kranju je sklenil folklorni festival Razigrana mladost. Blizu dvesto mladih folkloristov je občinstvu pričaralo bogato zakladnico ljudskih pesmi in plesov.
Kulturno društvo Brdo (KD) iz Kranja je minuli teden pripravilo tradicionalne, že 12. Dneve srbske kulture, ki so vrhunec dosegli s sobotnim folklornim festivalom Razigrana mladost. Pred polno dvorano cerkljanskega Kulturnega hrama Ignacija Borštnika je nastopilo blizu dvesto mladih folkloristov iz vrst uveljavljenih srbskih folklornih skupin iz Slovenije, ki so občinstvu v poldrugi uri pričarali bogato zakladnico ljudskih pesmi in plesov. Gorenjsko so tokrat zastopali le člani KD Brdo, sicer pa so bili posebni gostje folkloristi in glasbeniki Akademsko kulturno-umetniškega društva Sonja Marinković iz Novega Sada.
Dnevi srbske kulture so postregli še z drugimi dogodki. Kot poudarjajo v KD Brdo, je osrednji namen štiridnevne kulturne prireditve poleg ohranjanja kulturne dediščine in predstavitve folklornega ustvarjanja tudi spoznavanje ter sprejemanje raznolikosti in kulturne pestrosti pa tudi približati ljudske plese, pesmi in običaje širši javnosti. »Največ pozornosti običajno pritegne folklorni festival, a so bile tudi ostale prireditve zelo obiskane. Njihov obisk je celo presegel naša pričakovanja,« je zadovoljno ugotavljal Dario Jović iz KD Brdo.
Dobro obiskan je bil tudi petkov večer tradicionalnih ljudskih pesmi, ki so odzvanjale v kulturnem domu v Stražišču pri Kranju. Poleg pevskih skupin gostiteljev so se na odru zvrstile še štiri pevske skupine z območja Potkozarja iz Republike srbske in iz Novega Sada.
Posebnost letošnjih Dnevov srbske kulture, na katero so v KD Brdo še posebej ponosni, je razstava reprodukcij znanih samostanskih fresk z območja Srbije in Črne gore. »Razstava, ki smo jo pripravili v sodelovanju s Kulturnim društvom Mihajlo Pupin iz Ljubljane, ponuja dokaj redko priložnost ogleda tovrstnih del na Gorenjskem. Razstavljene freske, ki si jih lahko zainteresirana javnost v prostorih našega društva brezplačno ogleda vse do 16. decembra, so delo umetnika in ikonopisca Momirja Kneževića. Razstavljene freske predstavljajo vrhunec pravoslavnega slikarstva tako z umetniškega kot duhovnega vidika,« je poudaril Jović.
Tradicionalna književna tribuna je bila letos posvečena stoletnici smrti srbskega književnika Petra Kočića. Književni večer so sklenili z monodramo Branka Čopića Petar Pepo Bandić v adaptaciji, režiji in izvedbi Duška Jovanovića.