Občina bo kupila ledno dvorano
Mestna občina Kranj bo za 450 tisoč evrov kupila ledno dvorano na Zlatem polju. To je boljša od dveh slabih možnosti, so v razpravi poudarili mestni svetniki.
»Da bi šli hokejisti na Bled, ni možnosti, ker je dvorana tam razprodana skoraj 20 ur na dan, polna so tudi vsa ostala drsališča. Fantje in dekleta, ki trenirajo, ne bi imeli kam iti.« (župan Matjaž Rakovec)
Kranj – Mestna občina Kranj (MOK) bo od podjetja Expo biro odkupila ledno dvorano (balon) na Zlatem polju, za kar bo odštela nekaj več kot 450 tisoč evrov. Kranjski mestni svetniki so načrtovani nakup minuli teden potrdili z uvrstitvijo projekta v načrt razvojnih programov in potrditvijo ustrezne proračunske prerazporeditve sredstev. Za objekt, ki so ga v preteklosti nelegalno prizidali s trgovskim in gostinskim delom, so pred časom vendarle pridobili tako gradbeno kot uporabno dovoljenje in odločbo o legalizaciji.
Kot je mestnim svetnikom pojasnila Tanja Hrovat, vodja urada za družbene dejavnosti, MOK za delovanje ledne dvorane, ki jo zdaj upravlja Zavod za šport Kranj, že od postavitve leta 2006 naprej plačuje mesečno najemnino in stroške, kar trenutno znaša skupaj približno 7166 evrov (brez DDV) na mesec. »Dosedanji lastnik Expo biro je posedoval stavbno pravico do junija letos, dogovorili smo se, da se stavbna pravica še za eno leto podaljša, glede na to, da v Kranju ne zagotavljamo drugih športnih površin za športe na ledu. Glede na to, da nam proračunski potencial v naslednjih nekaj letih ne omogoča, da bi se lotili gradnje nove ledne dvorane, in da plačujemo visoko najemnino za to dvorano, predlagamo, da bi jo takoj odkupili,« je povedala. Kot je dodala Hrovatova, je MOK pred nekaj mandati že prejela ponudbo za odkup dvorane, a je iz njej neznanih razlogov ni kupila, čeprav bi bil nakup za MOK iz ekonomskih razlogov dobra rešitev. S takojšnjim odkupom bo namreč občina samo na račun najemnine, ki bi jo morala plačevati do junija 2024, privarčevala skoraj 79 tisoč evrov.
V razpravi je Igor Velov (LRK) poudaril, da je ledna dvorana na Zlatem polju primer najslabšega javno-zasebnega partnerstva v zgodovini MOK iz vrste razlogov, med drugim tudi zato, ker po preteku dvajsetih let objekt ne preide v last občine, ampak je lastnik še vedno zasebni partner. Ob tem je ocenil, da je Expo biro v slabši pogajalski poziciji, saj mu stavbna pravica za dvorano poteče, zato se je vprašal, ali ne bi bilo mogoče izposlovati nižje odkupne cene. Bojan Homan (SDS) pa je spomnil, da je Kranj včasih že imel zidano hokejsko dvorano na Savskem otoku, ki pa jo je izgubil s pokopom Gorenjskega sejma, obstoječa ledna dvorana na Zlatem polju pa je bila kasneje postavljena na silo, da so zagotovili dvorano za kranjski hokej in druge športe na ledu. »Zdaj smo pred dejstvom vzemi ali pusti. Če pustimo, bo lahko lastnik vse podrl in odpeljal, mi pa spet ostanemo brez drsališča. Nove lokacije nimamo, denarja pa še manj,« je dodal.
»Situacijo zelo dobro poznam. Da bi šli hokejisti na Bled, ni možnosti, ker je dvorana tam razprodana skoraj 20 ur na dan, polna so tudi vsa ostala drsališča. Fantje in dekleta, ki trenirajo, ne bi imeli kam iti,« je dejal župan Matjaž Rakovec, tudi predsednik Hokejske zveze Slovenije. »Mislim, da smo se dobro izpogajali za ceno. Leta 2015 je bila ponudba za odkup dvorane v višini 630 tisoč evrov, do 1. junija letos pa smo plačali 790 tisoč evrov najemnine. Na leto zdaj plačamo 103 tisoč evrov najemnine. Cena odkupa je 450 tisoč evrov, torej bomo z najemnino za dobra štiri leta dejansko že plačali dvorano,« je dodal. Glede nove (zidane) hokejske dvorane pa je povedal, da se občina zavzema, da bi v Kranju zgradili nacionalni hokejski center. A tudi če bi novo dvorano zgradili, obstoječe ledne dvorane ne bi zaprli, temveč bi jo namenili drugim dvoranskim športom.