Na nogometno igrišče v Medvodah je Sora naplavila ogromno blata, iz katerega je zrasla celo koruza. Igrišče ni v uporabi. / Foto: Peter Košenina

Velika škoda zaradi poplav tudi na športni infrastrukturi

Avgustovske poplave so poškodovale tudi športno infrastrukturo, kar so občutili nogometaši, smučarski skakalci ... in številna društva ter klubi, ki vadijo v športnih dvoranah in drugih objektih, ki so bili poplavljeni.

Brez posledic je niso odnesli niti smučarski skakalci. V občini Žiri so največjo škodo imeli v Nordijskem centru Poclain, ocenjeno na 60 tisoč evrov. Voda je poplavila garderobe, tehnično sobo in skladišče z opremo, najhuje pa je bilo v izteku skakalnic in na delu parkirišča.

Kranj – Poplave, ki so avgusta v Sloveniji povzročile veliko škode, niso prizanesle niti športni infrastrukturi. Kakšno je stanje, smo preverili v nekaterih gorenjskih občinah, ki so bile v poplavah najbolj prizadete.

Uničena nogometna igrišča

Še posebej na udaru so bile športne površine v naravi, med katerimi je najbolj poškodovana nogometna infrastruktura. V Škofji Loki sta bili poplavljeni kar dve nogometni igrišči. »Na nogometnem igrišču v Puštalu je bilo poplavljeno sámo igrišče ter pisarne, garderobe in zabojnik za sodnike. Skupna škoda je 47 tisoč evrov. Igrišče je trenutno še neuporabno, v teku je njegova sanacija, nogometaši pa se za treninge in tekme dogovarjajo z okoliškimi nogometnimi društvi. Še večja je bila škoda na igrišču NK Kondor na Godešiču, kjer je bilo uničeno igrišče z umetno travo, poškodovano pa je bilo tudi parkirišče. Skupna škoda na tem športnem kompleksu je skoraj 127 tisoč evrov. Igrišče z umetno travo je neuporabno, sanacija bo dolgotrajnejša, saj vnovična ureditev takšnega igrišča zahteva večji investicijski vložek,« so pojasnili na Občini Škofja Loka. Talna voda je povzročila škodo tudi na infrastrukturi, pohištvu in talnih oblogah v prostorih strelišča v nekdanji vojašnici. Uničen je bil tudi del strelskih oblačil in obutve ter zračna pištola. Skupna škoda je 18 tisoč evrov.

Tudi v občini Medvode so največje poškodbe na športni infrastrukturi na nogometnem igrišču z baliniščem v središču Medvod. »Prva ocena škode je okrog 226 tisoč evrov. NK Jezero Medvode treninge izvaja na nogometnem igrišču v Smledniku, tekmovanja potekajo na drugih nogometnih igriščih. Glede na to, da je na javni infrastrukturi v občini Medvode škode po prvi oceni za 11,5 milijona evrov, bo obnova zahtevna in dolgotrajna. Prioritete bo določal Občinski svet Občine Medvode glede na razpoložljiva finančna sredstva v občinskem proračunu,« so sporočili z Občine Medvode in dodali, da je nekaj škode utrpela tudi trim steza Ekofit Bonovček v Preski.

Škoda na skakalnicah v Žireh in v Mengšu

Brez posledic je niso odnesli niti smučarski skakalci. V občini Žiri so največjo škodo imeli v Nordijskem centru Poclain, ocenjeno na 60 tisoč evrov. Voda je poplavila garderobe, tehnično sobo in skladišče z opremo, najhuje pa je bilo v izteku skakalnic in na delu parkirišča. Na slednjega je odneslo dobršen del brežine in asfalta ter spodkopalo drog z reflektorji, s skakalnic pa je odneslo precej plastike in poškodovalo ograjo. V najnižji del izteka je naneslo veliko naplavin v obliki peska, skal in zemlje. Kljub veliki škodi so skakalnice z delovnimi akcijami hitro uredili za nadaljevanje trenažnega procesa. Voda je poplavila tudi nogometno igrišče v Žireh, a kot so povedali na občini, večje škode ni bilo.

V občini Mengeš je narasla Pšata povzročila škodo domovanju članov Smučarsko skakalnega kluba Mengeš. »Uničilo nam je praktično vse: skakalno opremo, za katero smo skrbno varčevali denar in jo kupili, ko smo to lahko, zabojnik, v katerem so naši mladi orli opravljali kondicijske treninge, orodje, kosilnice in tudi skakalnice,« so v klubu z žalostjo ugotavljali po poplavah. Izvedli so več delovnih akcij, na katerih so skakalnice znova spravili v funkcijo, tako da na njih že kar nekaj časa potekajo treningi. Župan Bogo Ropotar je dejal, da je velika škoda tudi v skoraj novi športni dvorani in da upajo, da jo bodo do konca leta znova dali v uporabo. Škoda je tudi na teniških igriščih, na balinišču, nogometnem igišču, na Topolah je bil uničen celotni športni park ... »Škoda na športni infrastrukturi je ocenjena na okrog 800 tisoč evrov,« pravi župan.

Poškodovane športne dvorane

Med infrastrukturo, ki jo je voda zalila v občini Cerklje na Gorenjskem, je tudi športna dvorana. Na občini po besedah župana Franca Čebulja pridobivajo ponudbe za menjavo parketa, načrtujejo pa jo naslednje leto med počitnicami. Ocenjujejo, da je na večjem delu talne površine mogoče izvajati ure športa – dvorano uporablja šola –, rekreacijo in treninge ter da bi v trenutni situaciji, ko se sanacija izvaja še na številnih drugih lokacijah, predolgo čakali na izvedbo del.

Nova športna dvorana je bila poplavljena tudi v občini Gorenja vas - Poljane. Kot so pojasnili na občini, je škoda ocenjena na 124 tisoč evrov. Odločili so se za takojšnjo sanacijo. »Odstraniti je bilo treba parket, sledilo bo polaganje novega. Ko bodo dela zaključena, bo dvorana znova v uporabi. Upamo, da bo to v roku enega meseca. Športno dvorano so uporabljali učenci osnovne šole, ki sedaj, kolikor je mogoče, telovadijo v naravi, in okrog deset klubov, društev, ki v dvorani prav tako še ne morejo vaditi,« je pojasnila Elizabeta Rakovec, direktorica občinske uprave.

Poškodovan tudi bazen

V Občini Kamnik so poplave predčasno zaključile poletno kopalno sezono na kamniškem bazenu Pod skalco. »Mestno kopališče je letos kar dvakrat utrpelo večjo škodo, tako po neurju (padla drevesa ...) kot po poplavah, ko je bila oškodovana predvsem bazenska strojna oprema. Ocenjujemo, da bo skupna škoda med 30 in 60 tisoč evrov,« so pojasnili na Zavodu za turizem in šport Kamnik. Na občinski športni infrastrukturi je bila največja škoda prav na bazenu.

Kot nasploh po poplavah so tudi pri poškodovani športni infrastrukturi veliko dela opravili že prostovoljci, za popravila pa bo šlo veliko denarja tudi z občinskih proračunov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / četrtek, 27. september 2012 / 07:00

Krepko znižanje proračuna

Z rebalansom se je višina gorenjevaškopoljanskega občinskega proračuna zmanjšala za več kot štiri milijone, na dobrih 11 milijonov evrov.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 10. junij 2013 / 16:30

Moja mala železnica

Prejšnji konec tedna so se ob veliki modelni železniški maketi na Jesenicah srečali prijatelji železnice. Prišli so iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije in Italije.

GG Plus / ponedeljek, 10. junij 2013 / 16:29

Rodil se je otrok (2)

»… Prvi fant je bil zagnan plesalec, na vseh plesiščih ga je bilo moč najti, a ker je bila Darja obsojena na počitek, je hodil plesat brez nje, priložnost je iz njega naredila tatu, našel si je drugo...

Nasveti / ponedeljek, 10. junij 2013 / 16:28

Zakaj je včasih težko biti dosleden?

Otroci so pametni. Že v porodnišnici naštudirajo, koga bodo lažje ovijali okrog prsta. Mogoče naredijo načrt že v maternici … načrt A: Tale moja mama je čutiti mehka in neodločna, do vseh prijazna...

GG Plus / ponedeljek, 10. junij 2013 / 16:27

Spomenik rešitelju Velike planine

Letos mineva sto let od rojstva Vlasta Kopača, arhitekta in ljubitelja pastirske dediščine, ki je najbolj zaslužen, da je planina do danes ohranila svojo pastirsko stavbno dediščino. Bajtarji, pastirj...

Mularija / ponedeljek, 10. junij 2013 / 16:26

Nagrajena pot po Blejskem kotu

Učenci iz osnovne šole Josipa Plemlja Bled so eni od štirih nagrajencev za zasnovo vodnih učnih poti. K sodelovanju pri pripravi zasnov vodnih učnih poti je učence spodbudil Helios v sklopu njihove...