Crngrobško geološko bogastvo
Od minulega tedna naprej si ga je moč ogledati v galeriji C'ngrobsk turn v cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu.
Prirodoslovni muzej Slovenije je ob odprtju razstave izdal priložnostno publikacijo, v njej pa je predstavljeno tudi paleontološko bogastvo in mineraloška pestrost Crngroba.
Crngrob – Glede na velikost razstavnega prostora je razstavljen le delček fosilov in mineralov, ki so bili najdeni v skoraj štiridesetih nahajališčih v Crngrobu. Kljub temu je zbirka res pestra in bogata, kamniti lepotci pa pričajo o veličastni mineraloški in paleontološki dediščini Crngroba.
Za večino razstavljenih najdb ima zaslugo France Stare, razstavo z naslovom Crngrobški zakladi – mineraloška in paleontološka dediščina pa so skupaj pripravili Prirodoslovni muzej Slovenije, Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka, Župnija sv. Jurija Stara Loka in zbiralec France Stare iz Žabnice. Za lep kulturni program ob odprtju sta poskrbela organist Gregor Voje in učenec glasbene šole Škofja Loka Peter Habicht, zbrane pa sta najprej pozdravila predsednik Kulturno-zgodovinskega društva Lonka Stara Loka Mihael Habicht in župnik Janez Šket.
»France Stare že več desetletij išče in raziskuje. Odgovore išče v naravi. Njegova klet in ostali prostori imajo ogromno skrivnosti. Kdorkoli ga je obiskal, ve, da to ni samo zbirka, čeprav je vse skrbno popisano. Njegova zbirka je ponujala številne izzive številnim strokovnjakom in znanstvenikov,« je ob odprtju razstave med drugim povedal direktor Prirodoslovnega muzeja Slovenije Miha Jeršek in dodal, da razstava predstavlja mnoge presežke.
»Vesel sem, da bo France Stare svojo zbirko predal Prirodoslovnemu muzeju Slovenije. To je izjemno plemenito dejanje, za nas pa tudi prav posebna dolžnost. Vse zbirke, ki pridejo v muzej, so spomenik državnega pomena,« je tudi povedal Miha Jeršek.
Svojo življenjsko pot, predvsem pa ljubezen do zbiranja in raziskovanja kamnin, je nato številnim, ki so se zbrali ob odprtju razstave, na kratko opisal France Stare in povedal, da se je njegova raziskovalna vnema v Crngrobu začela, ko mu je rodoslovka Antonija Šifrer iz Žabnice dala nalogo, naj poišče kamnolom, od koder so dobili material za gradnjo cerkve v Crngrobu. »Kot pritepenec v Žabnico sem nalogo vzel zelo resno. Lahko rečem, da mi je spremenila življenje,« je povedal Franc Stare, ki je v nekaj manj kot pol stoletja brskanja po grapah nad Crngrobom sam našel kar 22 nahajališč. Ostala so našli drugi.
Nahajališča v Crngrobu so edinstvena v Sloveniji tako po pestrosti kot količini mineralnih in fosilnih vzorcev. »Skupaj na vseh lokacijah je bilo prekopanih petsto kubičnih metrov preperine, luknje pa je bilo treba takoj zasuti,« je pojasnil France Stare, preden je obiskovalce povabil na ogled razstave. Ta bo v cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu odprta do nedelje, 29. oktobra, vsako sredo in nedeljo med 16. in 18. uro.