Sijalke LED kmalu edina nakupna izbira
V državah Evropske unije velika večina klasičnih žarnic ter fluorescentnih in halogenskih sijalk že nekaj let ni v prodaji, prepoved prodaje klasičnih žarnic so, na primer, začeli uveljavljati že v letu 2009. Na začetku so bile potrošnikom kot alternativa na voljo zgolj tako imenovane varčne sijalke, ki niso bile najbolj uporabne, predvsem pa je bila njihova slabost, da so vsebovale živo srebro. »Razočaranje nad različnimi vrstami varčnih sijalk s številnimi pomanjkljivostmi je bilo tako veliko, da se je pri nas vzpostavil celo črni uvoz klasičnih žarnic iz neevropskih držav,« ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije in dodajajo, da danes ni več dvomov: LED-sijalke so edina izbira – in nikakor ne slaba. Zdaj so kot alternativa na voljo za veliko večino nastavkov in navojev.
Klasičnim svetilkam pa bo v kratkem tudi sicer dokončno odklenkalo. V skladu z evropskima direktivama o vsebnosti nevarnih snovi in energijski učinkovitosti bodo trgovci v kratkem s prodajnih polic umaknili še nekaj tipov fluorescentnih in halogenskih sijalk, tako da bodo pri sijalkah, ki so namenjene uporabi v gospodinjstvih, LED-sijalke postale edina nakupna izbira.
Kot navajajo v Zvezi potrošnikov Slovenije, bodo trgovci na podlagi direktive o omejevanju uporabe nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi zaradi vsebnosti živega srebra 25. avgusta letos prenehali prodajati cevne fluorescentne sijalke z oznakami Long-life LFL, FL T5 in FL T8, na podlagi direktive o okoljsko primerni zasnovi izdelkov pa zaradi porabe energije 1. septembra še halogenske sijalke z oznakami G9 (230 V), G4 (12 V) in GY6.35 (12 V). Tudi tokrat bo enako kot ob podobnih mejnikih veljalo, da bodo trgovci tudi po 25. avgustu oziroma 1. septembru lahko prodajali »oporečne« sijalke iz stare zaloge, prepoved pa bo veljala za nove dobave.