Dr. Vid Ogris, direktor podjetja / Foto: Tina Dokl

Umetna inteligenca delo že opravi hitreje

Gorenjsko podjetje Algit je razvilo rešitev, s katero zamudno delo človeka pri razporejanju delavnika zaposlenih zamenjuje hitrejša in učinkovitejša umetna inteligenca.

»Nemogoče je pričakovati, da bo oseba, ki sestavlja razpored, obravnavala vse možnosti in iz nabora izbrala najbolj optimalno. Ravno tega pa je sposobna umetna inteligenca.«

Lesce – V zdravstvu je za večjo kakovost in učinkovitost treba narediti korak naprej tudi v smeri digitalizacije. To dejstvo potrjuje predlog zakona o digitalizaciji, katerega cilj je učinkovitejše delovanje zdravstva in ga je vlada potrdila prejšnji mesec.

Slovenska in svetovna inovacija

Gorenjsko podjetje Algit, ki ga vodi direktor dr. Vid Ogris, doma iz Podhoma, ima prav na tem področju dolgoletne izkušnje. Pred desetletjem in pol so se najprej ukvarjali predvsem z izdelovanjem šolskih urnikov, že pred časom pa so izdelali prve programe, ki rešujejo eno večjih težav na področju zdravstva – časovno zamudno ter pogo­sto slabo učinkovito urejanje razporeditev dela zdravstvenih delavcev. Razvili so namreč aplikacijo, ki zaposlene v zdravstvu razporeja s pomočjo tako imenovane evolucijske umetne inteligence. Gre za slovensko in najverjetneje tudi svetovno inovacijo, pravijo v podjetju.

Hitreje in učinkoviteje

Razporedi, ki jih naredi računalnik, ne človek, so na dolgi rok prijaznejši do zdravstvenih delavcev ter obenem v korist zdravstveni ustanovi, ki jih uporablja, saj omogočajo do deset odstotkov manj nadur.

Kot razloži Vid Ogris, so evolucijski algoritmi, na katerih temelji njihov program za razporejanje zdravstvenih ekip, postopki optimizacije s poskusi in napakami po vzoru biološke evolucije. Z nastopom umetne inteligence najzahtevnejše kalkulacije za razporejanje opravljajo računalniki – načeloma bolje in učinkoviteje kot človek.

Ogromno kombinacij, omejitev in želja

»Na oddelku zdravstvene ustanove, na katerem je na primer zaposlenih od petdeset do sto oseb, obstaja ogromno različnih kombinacij za pripravo razporeda. Ob upoštevanju vseh omejitev zaradi zakonodaje, pokrivanja delovnega procesa in želja delavcev je iskanje ustreznega razporeda podobno iskanju igle v kopici sena,« izkušnje z zdravstvenimi organizacijami na kratko povzame Ogris.

»Na enem od takšnih oddelkov se je na primer namestnica glavne medicinske sestre, ki je bila zadolžena za sestavo razporeda dela, srečala z izzivom, kako naj dobi informacijo, v kakšni meri je delavec že razporejen, kako naj poskrbi, da nima preveč nadur, obenem pa je moralo biti delovno mesto v celoti pokrito, nekatera tudi 24 ur na dan, sedem dni v tednu,« opisuje konkretno izkušnjo.

Človek ne more, računalnik lahko

»Nemogoče je pričakovati, da bo oseba, ki sestavlja razpored, obravnavala vse možnosti in iz nabora izbrala najbolj optimalno. Ravno tega pa je sposobna umetna inteligenca,« razlaga Ogris in dodaja, da sestavljanje razporeda dela na tradicionalen način medicinski sestri lahko vzame tudi več kot sedem delovnih dni, z njihovim programom pa je urnik mogoče sestaviti neprimerljivo hitreje.

»Ob tem se je po naših izkušnjah v organizacijah, ki uporabljajo naš program, zmanjšalo število 'posebnih' želja delavcev, saj tudi oni ugotavljajo, da je razpored, ki ga sestavi program, enakovredneje razporedi delovne konce tedna, nočne izmene in delovne praznike.«

Njihova rešitev je zato primerna za vse organizacije, ki se srečujejo z izmenskim delom in želijo razbremeniti delavce, predvsem sestavljavce razporedov, še poudarja Ogris.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 29. april 2008 / 07:00

Očistili Poljansko Soro

Ribiška družina Visoko je v preteklem mesecu tradicionalno organizirala čistilno akcijo ob Poljanski Sori. Akcije ribiške družine se je udeležila večina članov ribiške družine, ki so ugotavljali,...

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 16. januar 2024 / 07:00

Zven in odtis kamna

Škofja Loka – V četrtek, 18. januarja, ob 18. uri bodo v Sokolskem domu odprli razstavo Zven in odtis kamna. Kamnite zveneče skulpture bo razstavila Alenka Vidrgar, litografije pa grafičarka Monika...

Šport / torek, 16. januar 2024 / 19:37

Prvenstvo končali na štirinajstem mestu

Dubrovnik – Slovenski vaterpolisti so na evropskem prvenstvu (EP) na Hrvaškem osvojili 14. mesto. Na tekmi za 13. mesto je bila boljša Slovaška, ki je zmagala s 14 : 10. Slovenija je na EP sicer iz...

Preddvor / torek, 16. januar 2024 / 19:35

V Preddvoru dobili novega svetnika

V občini Preddvor so minulo nedeljo potekale nadomestne volitve za člana občinskega sveta.

Kranj / torek, 16. januar 2024 / 19:35

Zadnja evropska destinacija odličnosti

Kranj – Evropska komisija je lani Kranj izbrala za evropsko destinacijo odličnosti. V finale se je uvrstil še z mestoma Grevena (Grčija) in Larnaka (Ciper), navdušil pa z dosežki na področju trajno...

Radovljica / torek, 16. januar 2024 / 19:15

Župniki na sprejemu pri županu

Radovljiški župan Ciril Globočnik je tudi v začetku letošnjega leta na srečanje povabil župnike z območja radovljiške občine. Na tradicionalnem letnem srečanju so tako župan kot župniki izrazili zadov...