Spirit na obisku na Gorenjskem
V okviru regijskih obiskov je Javna agencija SPIRIT Slovenija obiskala tudi Gorenjsko.
Med izzivi, ki so jim sodelujoči namenili precej pozornosti, je tudi problematika poslovnih con. Težava je razdrobljenost, velikokrat pa tudi neurejenost in pomanjkanje prostora.
V okviru regijskih obiskov, ki jih opravlja v tem času, so predstavniki Javne agencije SPIRIT Slovenija v petek obiskali tudi Gorenjsko, kjer so se seznanili s primeri dobrih praks podjetnikov, v Kovačnici so se srečali s predstavniki Regionalne razvojne agencije Gorenjska – BSC Kranj ter Razvojne agencije Zgornje Gorenjske – RAGOR in Razvojne agencije Sora.
Ključne kazalnike regije je predstavila v. d. direktorja BSC Kranj Franja Gabrovšek Schmidt, medtem ko je o Kovačnici spregovorila Nives Justin, vodja programa za gospodarstvo. Kranjski podjetniški inkubator predstavlja enega izmed ključnih podpornih okolij na Gorenjskem, iz katerega je v okviru programa PONI izšlo že 38 podjetniških zgodb, po besedah Justinove pa bi si želeli več sredstev za mentorje, ki bi usmerjali podjetnike pri njihovem razvoju.
Med izzivi, ki so jim sodelujoči namenili precej pozornosti, je tudi problematika poslovnih con. Težava je razdrobljenost, velikokrat pa tudi neurejenost in pomanjkanje prostora. »Samo na Gorenjskem imamo 96 poslovnih con, kljub temu pa se podjetja, ki bi želela razvijati svojo dejavnost, srečujejo s pomanjkanjem prostora,« je povedala Nives Justin. Gašper Kleč, direktor Razvojne agencije Sora je dodal, da bi potrebovali tudi upravljavca con, ki bi bolje povezal podjetnike, cone pa bi bilo treba umeščati na območja z že urejeno komunalno, cestno in drugo infrastrukturo.
Eva Štravs Podlogar, direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, pa je poudarila tudi pomen SPOT točk, na katere se lahko obrnejo podjetniki, kar se je še toliko bolj izkazalo v zadnjem obdobju, ki so ga zaznamovali številni pretresi in spremembe.
Kot nam je po sestanku povedal Rok Capl, direktor SPIRIT Slovenija, so regijski obiski priložnost za vpogled v stanje na terenu, informacije, ki jih dobijo prek podpornih institucij, pa lahko nato prenesejo na državni nivo. Kot je dejal, pripravljajo nov razpis za SPOT Svetovanje, kjer skupaj z ministrstvom za gospodarstvo zasledujejo cilj, da program ne bo prekinjen in bodo SPOT točke nemoteno nadaljevale svoje delo.
O vprašanju izzivov, povezanih s poslovnimi conami, pa je dejal, da se jih na agenciji in ministrstvu zavedajo, zato pripravljajo tudi akcijski načrt za njihovo diverzifikacijo. »Posodobili bomo podatke, da sploh vidimo, kaj lahko potencialnim investitorjem ponudimo, hkrati pa po državi želimo vzpostaviti tudi nekaj večjih osrednjih poslovnih con. Zavedamo se, da investitorji potrebujejo hitre odgovore in rešitve, a zato potrebujemo tako sodelovanje lokalnih skupnosti kot tudi države,« je še povedal.
Predstavnikom SPIRIT Slovenija sta svoji podjetniški zgodbi predstavila tudi mlada podjetnika, ki sta pot začela v Kovačnici, Marcel Nahtigal iz podjetja Krožnik in Petra Markič, ustanoviteljica Zgodb iz gline. Obisk so nadaljevali v kranjskih podjetjih Caretronic in Iskraemeco, sklenili pa so ga z ogledom podjetja Lotrič Meroslovje.