Spominske slovesnosti
Minuli konec tedna so bile na Gorenjskem tri slovesnosti v spomin na dogodke iz naše zgodovine.
Kranj – Minuli petek je v Prešernovem gaju potekala spominska slovesnost v spomin bazoviškim žrtvam. »Uporništvo mladeničev v tridesetih letih prejšnjega stoletja ni samo spomin, je tudi opomin na preganjanje zaradi narodnosti in drugače mislečih,« je v uvodnem nagovoru poudaril župan Mestne občine Kranj Boštjan Trilar in spomnil na bazoviške junake: Ferdinanda Bidovca, Frana Marušiča, Zvonimirja Miloša in Alojzija Valenčiča. Ti so simbol upora Slovencev proti fašistični in nacistični ideologiji. »Tako kot so bazoviške žrtve pripravile boljši svet za vse nas, tako moramo mi poskrbeti za naslednje generacije,« je med drugim dejal osrednji govornik na slovesnosti, župan Občine Doberdob Fabio Visintin. V kulturnem delu programa so nastopili glasbeniki Pihalnega orkestra Mestne občine Kranj in Združeni pevski zbor Jezer - Skala iz občine Doberdob - Gabrje.
V spomin na pohod Druge grupe odredov, ki jo je vodil komandant Franc Rozman - Stane, in je z Dolenjskega prek Krvavca prešla na Štajersko, so na obstoječem spomeniku na Jezercih odkrili spominsko ploščo. Ploščo so na slovesnosti v organizaciji Občinske organizacije Združenja borcev za vrednote NOB Cerklje odkrili cerkljanski župan Franc Čebulj ter borca Druge grupe odredov Franc Sever - Franta in Božidar Gorjan - Bogo. »S Franto sva redka preživela, ki sva poznala junaka Franca Rozmana - Staneta, in zato mi je v veliko čast in ponos, da temu junaku skupaj odkrivava ploščo,« je med drugim povedal Božidar Gorjan - Bogo. Slavnostna govornica Viktorija Potočnik, predsednica Ustanove Franca Rozmana - Staneta, se je spomnila dogodkov na Krvavcu in pravilnosti odločitve za boj proti okupatorju ter kasnejšo slovensko samostojnost.
Združenji borcev za vrednote NOB Radovljica in Jesenice sta na slovesnosti, posvečeni borcem, ki so skupaj z nekdanjim španskim borcem in narodnim herojem Jožetom Gregorčičem - Gorenjcem pokopani v radovljiškem Grajskem parku, položili vence. Slavnostni govornik Martin Premk, zgodovinar in kustos v Vojaškem muzeju Slovenske vojske, je poudaril, da je bil Gorenjc eden prvih, ki se je uprl nasilju med drugo svetovno vojno. »V počastitev borcev in vseh, ki ljubijo svojo domovino, moramo obljubiti, da bomo prenašali dobre misli resnične zgodovine na prihodnje rodove,« pa so ob koncu dejali voditelji Rina Jamnik, Suzana Adžič in Andrej Kokot.