Zelo živahno na Mojem vrtu
Dan odprtih vrat je v Biotehniški center Naklo privabil številne obiskovalce. Seznanili so se z novostmi pri urejanju vrta, zasaditvah balkonskega cvetja in še z mnogo čim ... Prijetna popestritev je bila vožnja s kočijo po šolskem posestvu.
Naklo - Brezplačna predavanja s področja oblikovanja in urejanja vrta, strokovni nasveti in predstavitve, vzorčne zasaditve cvetličnih korit, svetovanja o izbiri zelišč in ekoloških semen, šolske sadike zelenjave in balkonskega cvetja … Pišemo o Dnevu odprtih vrat Biotehniškega centra Naklo na temo Moj vrt, ki je v torek popoldne privabil številne obiskovalce. »Zanimam se za balkonske zasaditve, lepo izbiro imajo in tudi cene so kar v redu,« je povedala Majda Grgič, ki se je pripeljala iz Sebenj. »Živahno je, živahno,« je pohvalil utrip tudi direktor BC Naklo Marijan Pogačnik. Zanimiv je bil med drugim prikaz ekološkega kmetovanja. »Dijaki tretjega letnika poklicne smeri Gospodar na podeželju smo se za zaključno nalogo odločili, da bomo pridelovali rastline po biološko dinamičnih načelih za list, korenino, cvet in plod. Danes pa smo popravili ograjo ob šolskem vrtu, uredili potke in jih potresli s slamo, da se ne zarašča plevel. Krompir bomo še posadili, ker je danes dan za korenino po setvenem koledarju Marije Thun,» je pojasnil dijak Gregor Katrašnik. Njegovo delo in delo sošolcev je spremljala profesorica Ana Kavčič, ki je obiskovalcem predstavila različne izvedbe kompostnikov, predvsem pa razložila, zakaj je pomembno pravilno kompostiranje.
Kako veliko je šolsko posestvo, na katerem v tem času potekajo gradbena dela – oktobra bodo odprli mlekarno – so obiskovalci najbolje doživeli z vožnjo s kočijo. Dijak tretjega letnika smeri kmetijsko–podjetniški tehnik Luka Krč je od doma iz Huj v Kranju pripeljal konja in kočijo in obiskovalcem prijetno popestril obisk z vožnjo po šolskem posestvu. Medtem pa so v šolskem poslopju potekala različna predavanja. Na stojnici so dijakinje prvega letnika, smer hortikulturni tehnik in kmetijsko podjetniški tehnik, pod mentorstvom profesorice Urške Žibert za simbolično ceno prodajale v okrašenih plastičnih lončkih nasajen peteršilj, majaron, origano. »Kar nekaj časa smo vsak dan šteli že uporabljene plastične lončke iz šolskih kavomatov. Samo v enem dnevu jih je 420. Odločili smo se, da jih bomo še enkrat uporabili; okrasili smo jih s pomočjo donacij kranjskih obrtnikov, ki so nam odstopili gumbe, zadrge … vanje pa posadili zelišča,« je povedala dijakinja Meta Lukanc.
Medtem je na stojnici odlična poznavalka zelišč Mirjam Grilc predstavljala svojo novo knjigo Zeliščni vrt, v šoli je bila razstava na temo invazivnih rastlin, prvi letniki več smeri so pokazali verižni eksperiment pod mentorstvom prof. Marka Kralja. Šolska trgovina Pod kozolcem se je šibila od dobrot …