Na Vogarju so prostovoljci pomagali pri spravilu zelenega mulča.

Počitnice v narodnem parku nadgradili s prostovoljnim delom

Mladi taborniki iz Belgije so vsak dan svojega enotedenskega bivanja v Bohinju dopoldne opravljali prostovoljno delo, popoldneve pa preživljali ob jezeru in na bohinjskih planinah.

»Kljub temu da so se nekateri prvič srečali z vilami in grabljami, jim je delo šlo odlično od rok,« je povedala Tanja Menegalija, ki je usmerjala delo na Vogarju.

Stara Fužina – Tudi to poletje so v Bohinju gostili tabornike, prostovoljce iz tujine. V prvi polovici julija je tja v dveh skupinah prišlo skupaj sedemdeset mladih v starosti 17 in 18 let, tokrat iz Belgije. Uživali so v preživljanju prostega časa v naravi, vsako dopoldne pa s prostovoljnim delom prispevali tudi k skrbi za okolje. Njihovo bivanje pri nas s posredovanjem Taborniške zveze Slovenije skupaj z občino in Turizmom Bohinj organizira v Triglavski narodni park.

Kot je povedala Pauline, vodja prve skupine tridesetih belgijskih tabornikov, je večina v Sloveniji prvič. »Za Bohinj smo se odločili, ker smo želeli videti gore, plavati v jezeru in pomagati tam, kjer lahko.«

»Že to, da gremo lahko peš do jezera ali plavamo v reki, je za nas nekaj zelo posebnega,« se je strinjala njena kolegica. »Ko taborimo doma, se nikoli ne zgodi, da bi bili kot tukaj le deset minut oddaljeni od reke, tako da sem res navdušena,« je povedala Alix, edina iz skupine, ki je že bila v Sloveniji in se je zato letošnjega prihoda v Bohinj posebno veselila.

Pauline je še povedala, da so bili navdušeni in presenečeni nad tem, da je tako rekoč na vsakem koraku mogoče napolniti steklenice s čisto pitno vodo, in nad dostopnostjo javnih stranišč. »Pri nas v Belgiji tega enostavno ni. Vedno je treba iti v lokal in prositi, ali lahko uporabiš njihovo stranišče.«

Dopoldnevi namenjeni prostovoljnemu delu

Taborniki so vsak dan svojega enotedenskega bivanja v Bohinju dopoldne opravljali prostovoljno delo, popoldneve pa preživljali ob jezeru in na bohinjskih planinah. Predvsem pa so uživali v naravi in v družbi drug drugega, poudarjajo.

Pomagali so pri spravilu sena, v vasi Savica pleli njive, pobirali smeti okoli jezera in po nedavnem neurju pomagali najprej pri dokumentiranju, nato pa pri čiščenju poti, ki jih je prizadel vihar, tudi v kampu Danica.

Na Vogarju so delavcem TNP, ki sodelujejo pri projektu Life For Seeds, pomagali pri spravilu t. i. zelenega mulča. Projekt je namenjen obnovi travnikov, zato bodo mulč uporabili kot zastirko in kot vir semenskega materiala na praznih površinah na planini Uskovnica. »Kljub temu da so se nekateri prvič srečali z vilami in grabljami, jim je delo šlo odlično od rok,« je povedala Tanja Menegalija, ki je usmerjala delo na Vogarju.

Navdušeni nad jezerom in čisto vodo

»Moj najljubši kraj tukaj je jezero,« je odločno povedal Hugo. »Rad imam ribe. Manj zadovoljen sem z vremenom. Včeraj ponoči je bila nevihta in v šotoru sem imel polno vode. Bil sem premražen. K sreči je danes vse drugače.«

Pierre pravi, da si je kot tabornik želel obiskati »manj popularne« države, ki jih še ni videl, zato je iskal priložnost za odhod v bolj vzhodne dele Evrope. »Vesel sem, da sem prišel prav v Slovenijo, tu mi je všeč. Navdušen sem nad tem, da lahko pomagam v narodnem parku in da spoznavam, kako ljudje tu živijo. Seveda mi je všeč v parku, ker je veliko dreves in gora, biotska pestrost je res bogata. Name je vtis naredilo tudi vaše spoštovanje do narave. Tu se nihče ne umiva v jezerih in rekah, ker jih ne želite onesnaževati. Naša koordinatorica nam je celo povedala, da je voda tako čista, da jo lahko pijemo!«

Prostovoljno delo v parkih

Kot je povedala Ana Marija Kunstelj, vodja TNP-jevega infocentra Bohinj, mladi taborniki že tretje leto na tak način prihajajo v Bohinj. »Prostovoljno delo v narodnih parkih povsod po svetu je nekaj običajnega. Z zgledom pokažemo, da je tudi s prostovoljnim delom mogoče veliko narediti. Za to je seveda treba imeti primerno infrastrukturo in organizacijo, tako da imamo še veliko prostora za razvoj te dejavnosti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 28. september 2012 / 07:00

Redarji prodajali steroide

V sredo so policisti v šestih hišnih preiskavah, ki so potekale tudi v Kranju, zasegli 90 ampul testosterona in 800 tablet.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. april 2015 / 15:08

Karaoke in korzeti

V kranjskem KluBaru beležijo že sedmo leto glasbenih karaok, v medvoškem Jedru se je predstavil režiser Miha Knific, po modni pisti v Squatu pa so se sprehodile manekenke v zapeljivih gotskih korzetih...

Nasveti / četrtek, 9. april 2015 / 15:07

Piščanec v čebuli s kruhovimi rezinami

Verjetno je kdo ob pogledu na naslov članka rekel: spet ta piščanec! Res je, ampak tudi tokrat v drugačni izvedbi, z drugačno prilogo.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:06

Bajsi debelajsi ali debeluhar

V svetu ga kličejo fat bike, pri nas pa enostavno bajsi.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:04

Ena ali druga – skrajnost? Ne, pač pa možnost!

Motociklov je toliko, kolikor je motoristov.

Kronika / četrtek, 9. april 2015 / 15:02

Pričala pred bivšim šefom

Na sojenju predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Francu Teranu in nekdanjemu odvetniku Kristjanu Gnilšaku so zaslišali davčno inšpektorico, ki ji je v sodni dvorani prisluhnil tudi nekdanji direk...