Na festivalu v gosteh najdražja violina
Do četrtka se bodo na letošnjem, 28. Festivalu Bled zvrstili še trije koncertni večeri. Dolgoletni sopotnik festivala, izdelovalec godal mojster Edgar E. Russ, je v Festivalni dvorani predstavil najdražjo violino na svetu, ki jo krasijo unikatni kosi plemenite kovine osmij.
Bled – Na sredini letošnjega festivala – ta se te dni preveša v zaključni del – so prejšnji teden gostili prav posebno gostjo, najdražjo violino na svetu, ki jo je izdelal mojster Edgar E. Russ iz Cremone, ki je s svojo goslarsko delavnico že dolga leta sopotnik blejskega festivala.
Ko gre za godala, seveda za najdražja veljajo tista, ki jih je pred tristo leti na prelomu iz 17. v 18. stoletje v svoji delavnici v Cremoni izdelal Antonio Stradivari. To še posebno velja za častitljivo stare violine, po njem imenovane stradivarke, ki na dražbah dosegajo milijonske zneske. Premožni lastniki violine in viole s podpisom Stradivari tudi posojajo glasbenikom, ki igrajo nanje.
Najdražja v sodobnem času izdelana violina pa je bila kot rečeno predstavljena v okviru Festivala Bled. Mojster Edgar E. Russ se je iz avstrijske Štajerske v Cremono preselil leta 1984 in velja za enega prestižnejših izdelovalcev godal. Tokrat si je za izziv izbral violino iz osmija. Tako imenovano osmijevo violino je izdeloval 32 mesecev in je vredna kar 3,5 milijona evrov. Tako ceno dosega zato, ker je okrašena s kristali osmija, ki velja za najredkejšo plemenito kovino na zemeljski obli, več tisočkrat redkejšo tako od zlata kot diamantov. Violino krasi kar 548 unikatnih kosov osmija, vgrajenih v zlato, ter dodatnih 282 dragih kamnov – rubinov, safirjev in diamantov.
Violino, ki je težka toliko kot kakšna viola, so konec marca letos predstavili na Dunaju, na dražbi pa jo bodo prodajali naslednjih pet let. V primeru, da je ne prodajo, bo ta postala dragocen eksponat v muzeju osmija. Mojster Russ bo poplačan za svoje delo in stroške, za katere pravi, da si niti najmanj ni predstavljal, kako visoki bodo, ko se je podviga lotil. Kot je še dejal, pa mu je bilo od vsega začetka jasno, da se takšne violine izdelovalec loti le enkrat v življenju.
Še trije koncertni večeri
Festivalski program do četrtka v Festivalni dvorani prinaša še tri koncertne večere. Že danes zvečer bo Trio Firšt, v katerem igrajo bratje Miha (kontrabas), Peter (trobenta) in Leon (kompozicija in klavir), pripravili glasbeno-gledališki sprehod skozi eklektičen koncertni spored, ki postavlja nove mejnike tehnične virtuoznosti in džezovske invencije, norčavo predeluje znane napeve iz repertoarja evropske klasične glasbe in jih povezuje z elementi standupa ter v njih radovedno išče elemente glasbenega humorja in spektakla. V sredo bo sledil koncert primorske kantavtorske legende Iztoka Mlakarja, ki je bil razprodan že pred začetkom festivala.
Zaključek bo tako kot festivalski uvod v znamenju prepleta glasbe in filma. Na sporedu bo namreč film Erotikon, ki ga je češki režiser Gustav Machatý posnel leta 1929 z našo filmsko divo Ito Rino, v živo pa ga bo spremljal sedemčlanski sestav Orchestra of the Imaginary. Partituro za živo glasbo ob filmu je po naročilu Slovenske kinoteke napisal skladatelj in pianist Andrej Goričar.