Pedikuro naj izvajajo le strokovnjaki
V razvitem svetu je medicinska nega nog zelo razvita in obisk pedikerja ne velja za luksuz, ampak za naložbo v zdravje. "Medicinska pedikura pomeni, da izvajamo pedikuro s kirurško sterilnimi instrumenti, z vrhunsko in najsodobnejšo opremo za nego nog ter strokovno usposobljenim osebjem," pojasni Karmen Perko, medicinska pedikerka in specialistka na področju problematike stopal. Dodala je tudi nekaj nasvetov, kako za stopala najprej poskrbimo sami.
Karmen Perko svetuje redno samopregledovanje stopal. Najlažje si jih pogledate po umivanju, ko si jih obrišete z brisačo ali preden obujete nogavice. Za lažji pregled podplatov si lahko pomagate z zrcalom, ne prezrite niti predelov med prsti. Zelo pomembna je nega stopal, kot poudari Perkova: "Stopala umivajte s tekočo mlačno vodo in blagim milom. Če imate okvaro živcev ali žil, morate to narediti vsak dan. Če imate neobčutljiva stopala, raje izmerite temperaturo vode ali vsaj preverite toploto z roko. Umivajte jih v celoti, vendar sama zase. Če imate rano, pazite, da tekoča voda odteka stran od nje. Po umivanju si jih otrite z mehko brisačo, tudi med prsti. Po umivanju namažite suha stopala z nevtralno vlažilno kremo ali z drugim mazilom, vendar ne med prsti. Nosite udobne čevlje in čiste nogavice. Čevlje kupujte popoldne, ko je noga že otečena. Notranji del čevlja naj bo gladek, usnje mehko. Nogavica ne sme imeti izrazitih šivov. Če imate otekla stopala, nosite obutev, ki ima vezalke ali se zapre 'na ježka'. Vezalke ali preklop dovolj sprostite. Če vas neprestano zebe v noge, nosite tople nogavice, in sicer tudi ponoči, če je treba. Ne grejte si nog z električno blazino ali drugimi vročimi predmeti, ker se lahko opečete, ne da bi zaznali pekočo bolečino. Nohte strizite tako, da segajo čez rob. Ne hodite bosi, če stopal ne čutite dobro."
Razlika med estetsko in medicinsko pedikuro
"Pri kozmetični ali estetski pedikuri poskrbimo za odstranjevanje otiščancev in trde kože, oblikovanje in krajšanje nohtov, nanos kreme in lakiranje. Pri medicinski negi nog pa se posvetimo problematičnim stopalom: žuljem, atletskemu stopalu, prekomernemu potenju in spremljajočemu neprijetnemu vonju, glivicam med prsti, suhi in razpokani koži, zdravljenju in sanaciji glivičnih nohtov, kurjih očes, razpok na peti in vraščenih nohtov. Medicinska pedikura pomeni, da izvajamo pedikuro s kirurško sterilnimi instrumenti, z vrhunsko in najsodobnejšo opremo za nego nog ter strokovno usposobljenim osebjem. Vsako stopalo spremljamo kartotečno in fotografsko," je pojasnila Perkova, specialistka za vraščene nohte in nohtno protetiko, ki znanje redno pridobiva pri priznanih podologih (strokovnjakih za medicinsko nego nog) v tujini. Opozarja na porast števila sladkornih bolnikov in s tem diabetičnih stopal, prav tako pa tudi ljudi, ki imajo težave z vraščenimi nohti in glivicami.
Za vraščene nohte krivo tudi napačno striženje
"Vraščanje nohta je pogost pojav, največkrat pride do tega zaradi dedne predispozicije, bolezni nohtne plošče (kot so glivice ...), mehanskih poškodb nohtov, nekaterih zdravil, šele nato je v praksi nepravilno striženje in neprimerna obutev. Vraščen noht povzroča hude bolečine in vnetja, a skrb zanj raje prepustite strokovnjakom, ki vam ga bodo pravilno sanirali s kirurško sterilnimi instrumenti. Če si nohte postrižete napačno in se ob tem še ranite in rano okužite, lahko pride do hudih bolečin," pojasni sogovornica in še poudari, da kirurška oziroma operativna odstranitev nohta ni dolgoročna rešitev.
Predvsem športniki imajo pogosto težave z glivicami ...
… še razloži Karmen Perko: "Prvi znak je sprememba nohta, ki postane zadebeljen, rumen, ima neprijeten vonj. Vidijo se črtice, ki gredo proti korenini, v tem primeru je priporočljiva takojšnja sanacija. Da pa ne bi okužbe prenesli na druge člane družine, uporabljate svojo brisačo in obutev. Sicer pa je trajanje zdravljenja odvisno predvsem od tega, v katerem stanju ste se obrnili na strokovnjaka. Zato je dobro, da glivično okužbo prepoznate zgodaj."