Obravnavali več incidentov kot lani
Nacionalni odzivni center SI-CERT je lani obravnaval za štiri odstotke več incidentov kot leto poprej.
Kranj – Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT je pred kratkim objavil nekaj podatkov o kibernetski varnosti v Sloveniji v letu 2023. Obravnavali so 4280 incidentov, kar je štiriodstotno povečanje, po več kot 1600 primerov phishing napadov (ribarjenja) in goljufij ter okoli 150 kripto-investicijskih prevar. Gre za največje število prevar, kjer goljufi žrtve na različne načine privabljajo v lažne investicije v kriptovalute, do zdaj.
Med kibernetskimi grožnjami, ki ciljajo na fizične osebe, so posebej poudarili tudi t. i. smishing napade, to so potvorjena SMS-sporočila, namenjena pridobivanju finančnih podatkov prejemnikov. Na SI-CERT so jih obravnavali skozi celo leto in so poleti pripeljali do aretacij storilcev, ki so z uporabo predplačniških SIM kartic pošiljali povezave na lažna NLB Pay spletna mesta.
Najvišje oškodovanje pri investicijski prevari s kriptovalutami je bilo 140 tisoč evrov, povprečno pa 40 tisoč evrov. Najvišje oškodovanje v ljubezenski prevari je znašalo 20 tisoč evrov. Povprečno oškodovanje pri direktorski prevari je znašalo 42 tisoč evrov, pri spletnem nakupovanju dobrih tisoč evrov, v prevari z vnaprejšnjim plačilom (znani tudi kot »nigerijska prevara«) pa pet tisoč evrov. Ti statistični podatki niso povsem relevantni, saj prijavitelji finančno škodo podajo prostovoljno, nekatere žrtve pa ne želijo razkriti višine oškodovanja. Vseeno pa ti podatki prikažejo uvid v razpon oškodovanj pri določenih incidentih, pojasnjujejo na SI-CERT.
Kot ugotavljajo, sta uvedbi specializiranih linij za obravnavo prvolinijskih prijav in phishinga že prinesli prve rezultate. Odzivni čas SI-CERT se je namreč v primerjavi z letom 2022 izboljšal in večji delež odgovorov je bil poslan v prvi in drugi uri od prijave, so zapisali.