Plodno leto Slovenske glasbene šole
Zveza koroških partizanov in Slovensko prosvetno društvo Edinost iz Pliberka vabita v nedeljo, 16. julija, na pohod na Komelj nad Pliberkom v spomin na trinajst ubitih borcev Domnove čete, ki so jih 12. oktobra leta 1944 obkolili Nemci in jih mrtve ali ranjene zmetali v gorečo Apovnikovo domačijo. Začetek pohoda bo ob 9.30 pri Kulturnem domu Pliberk, spominska svečanost pa bo opoldne. Pohod je tudi spomin na preživelega in že pokojnega borca te čete Lipeja Kolenika - Stanka.
S koncerti po krajih na južnem Koroškem je letošnje šolsko leto sklenila tudi nekdaj samostojna Slovenska glasbena šola, ki od leta 2015 naprej deluje kot 28. oddelek Glasbene šole dežele Koroške. Tako je bilo dogovorjeno po dolgotrajnih pogajanjih med predstavniki slovenskih organizacij na Koroškem in deželno vlado. Brez tega dogovora šola ne bi preživela. Dolgoletni ravnatelj Slovenske glasbene šole mag. Roman Verdel iz Borovelj je ob zaključku šolskega leta povedal, da je šolo obiskovalo okrog petsto deklet in fantov, kar je največ doslej. Med njimi jih je nad šestdeset izpolnilo pogoje za vpis na višjo stopnjo glasbenega izobraževanja. Ker je Slovenska glasbena šola med najuspešnejšimi enotami v deželi in ker njeni učenci posegajo po najvišjih priznanjih na deželnih in zveznih tekmovanjih, se zanimanje za vpis povečuje. Žal je šola še vedno omejena pri vključevanju večjega števila instrumentov v pouk, tako kot druge glasbene šole pa se tudi slovenski del boji prihajajočega pomanjkanja učiteljev. V deželni glasbeni šoli je zaposlenih blizu 450 učiteljev, mnogi med njimi, tudi ravnatelj Slovenske glasbene šole mag. Roman Verdel, pa so pred upokojitvijo.
Blagoslovljenje v Kortah
Že nad trideset let, od leta 1991 naprej, se vsako tretjo julijsko nedeljo, ki je tudi Krištofova nedelja, množica domačinov iz Kort, Obirskega in Železna Kaple ter posameznikov, ki so na različne načine povezani s Kortami, zbere pri cerkvi Svetega Križa, ki jo je leta 1861 zgradil domačin Mihael Karničar ali Pristovnik po domače, kot solastniki pa so vpisani še Smrtnikovi in Plesnikarjevi. Ta cerkev je nekaj posebnega: njeni lastnici nista ne župnija ali škofija, temveč trije domači kmetje. Korčani vzorno skrbijo za svojo cerkev in tudi prispevki, ki jih darujejo udeleženci blagoslovljenja v Kotah, so namenjeni vzdrževanju cerkve. Tudi letošnje srečanje, ki bo v nedeljo, 16. julija, se bo ob 10.30 začelo z mašo, po njej pa bo druženje, na katerem ne bo manjkalo petja in domače hrane. Korčani vabijo medse tudi sosede z Gorenjskega!