Gorenjci pomagali v Bruslju
Na odprtju obnovljenega Slovenskega pastoralnega centra v Bruslju so sodelovali tudi Gorenjci: Anica Jekovec Praprotnik s sinovoma in gostinsko ekipo ter slikarka Maša Bersan Mašuk.
Kranj – Letošnji dan državnosti je bil za Slovence, ki živijo v Bruslju oziroma državah Beneluksa, še posebno prazničen. Na Kronski aveniji ali Avenue de la Couronne so namreč odprli povsem obnovljen Slovenski pastoralni center. Slovesnosti so se udeležili številni v Bruslju oziroma v Beneluksu živeči Slovenci in gostje iz Slovenije, med njimi ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon, evropski poslanci Ljudmila Novak, Romana Tomc in Milan Brglez ter diplomatski predstavniki Slovenije v Evropski uniji, Kraljevini Belgiji in Natu.
Obnovljene prostore Slovenskega pastoralnega centra je blagoslovil ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore. Ljubljanska nadškofija, ki je po odločitvi Svetega sedeža lastnica prostorov, je namreč prevzela kritje stroškov obnove, ki so znašali okrog dva milijona evrov. Na obnovo, ki je trajala eno leto, so zaradi spomeniško zaščitenih zgradb in zahtevnosti del čakali osem let. Zanjo je bil najodgovornejši in najbolj obremenjen vodja pastoralnega središča, duša prenove župnik Zvone Štrubelj.
Katoliške misije, ki delujejo v pastoralnih središčih, nimajo le verskega pomena, ampak imajo pomembno vlogo pri ohranjanju slovenskega jezika in kulture. Poleg kapele imajo v povsem obnovljeni hiši, ki je bila zadnja leta neuporabna, sedaj Slovenci, ki živijo, delajo ali študirajo v Bruslju, na voljo dodatne tri družinske in štiri študentske apartmaje ter druge prostore za druženje, tečaje slovenščine, pogovore in druge priložnosti. Možnosti cenejšega bivanja Slovencev v Bruslju so se tako povečale. Vrt med dvema hišama pa bo lahko prijeten družabni prostor sredi Bruslja.
Prostori imajo pomembno zgodovino z vzhodnokrščanskim poslanstvom. Tu je bilo od leta 1955 naprej rusko središče, v katerem so prevajali in tiskali v ruščino prevedene izvode Biblije, skupaj več kot tristo tisoč, pri čemer sta sodelovala ribniška rojaka, duhovnika vzhodnega obreda Anton Ilc in Karel Kozina. Kapelo z ikonami, v katerih so upodobljeni zavetniki Evrope sveti Benedikt, Ciril in Metod, Katarina Sienska, Brigita Švedska in Edith Stein, je opremila v Ljubnem živeča ruska slikarka Maša Bersan Mašuk. Organizacija odprtja obnovljenega centra in kulinarični del dogodka pa sta bila v rokah Anice Jekovec Praprotnik z Luž, njenih sinov Florijana in Janeza Praprotnika ter nekdanjih Aničinih sodelavcev v Hotelu Bellevue na Šmarjetni gori. Anica Jekovec Praprotnik je povedala, da je bila naloga zahtevna, saj so imeli časa le dober dan in so se morali znajti v bruseljskem vrvežu. Uspelo jim je, zato so ponosni, da so bili poleg pri tako pomembnem dogodku.