Miran Čebašek

Rož'ca raste, ko jo potrebujemo

Miran Čebašek se že vrsto let ukvarja z zeliščarstvom, svoje znanje pa prenaša tudi na druge. Kot pravi, je pri zdravljenju z zelišči pomembno, da jih znamo pravilno uporabljati.

»Vsaka rož'ca raste takrat, ko jo potrebujemo,« pravi priznani zeliščar Miran Čebašek iz Repenj. »Ko pride pomlad, se človek prebudi in vsi bi se čistili. Takrat sta nam na voljo čemaž in pa brezova voda za čiščenje telesa, v zimski sezoni pa nam težave s prehladi lajšajo zelišča za odpornost, ki smo jih nabrali v toplejših mesecih.«

Miran Čebašek, sicer upokojeni električar, se že vrsto let ukvarja z zeliščarstvom oziroma fitoterapijo. V Biotehniškem centru Naklo je opravil usposabljanje iz zeliščarstva za nacionalno poklicno kvalifikacijo, svoje znanje pa je nabiral pri priznanih slovenskih zeliščarjih ter v številnih knjigah. Več let že vodi zeliščarsko skupino vodiškega društva upokojencev ter svoje znanje na delavnicah in predavanjih prenaša naprej. Septembra je organiziral tudi zeliščarski seminar v Stični, na katerem so sodelovali tudi nekateri drugi priznani slovenski strokovnjaki za zdravilne rastline. Če ju epidemija covida-19 ne bo preprečila, bosta prihodnje leto sledila spomladanski in jesenski seminar.

Razpet je med Repnjami in Kočevjem, kjer je tudi predsednik tamkajšnjega polharskega društva. Prav s polhi in zdravilno močjo njihove masti se v zadnjem času precej ukvarja. »Pomaga pri težavah z dvanajsternikom in rani na želodcu. Polhi namreč v času hibernacije izločajo encim, ki jih varuje pred boleznimi,« razlaga Čebašek, ki ima sicer na svojem vrtu na desetine različnih zdravilnih rastlin. »Če zdravilne rastline gojimo doma, ne jemljemo po nepotrebnem naravi. Seveda povsem brez divjih rastlin ne gre, saj marsikaj na vrtu ne bo uspevalo, po drugi strani pa je denimo koprive ali regrata na travnikih vedno dovolj,« še dodaja sogovornik, ki sicer zdravilne rastline nabira tudi na Pokljuki, Krvavcu, Menini in Veliki planini. »V Sloveniji imamo srečo, da je pokrajina raznovrstna. Imamo gore in morje in zato tudi veliko različnih rastlin.«

Univerzalnega recepta, katere rastline bi morale rasti na domačem zeliščnem vrtu, ni. »Svojim tečajnikom vselej pravim, naj gojijo tisto, kar pomaga proti tegobam, ki pestijo njih ali njihove svojce. Na zeliščnem vrtu naj torej raste tisto, kar potrebujemo. Ženske, ki imajo težave z menopavzo, bodo imele doma plahtico, ob ženskih težavah pomaga tudi muškatna kadulja, ob težavah s prostato vrbovec, boraga je roža veselja in je učinkovita proti depresiji, plešec je dober za uravnavanje pritiska … Seveda pa je dobro, če imamo tudi nekaj žajblja, melise in mete ter drugih zelišč.«

Zdravilna zelišča pa je treba tudi znati uporabljati in kombinirati. »Poznavanje botanike je na prvem mestu. Treba je vedeti, pri čem rastlina pomaga, a zelo pomembno je tudi, da veš, kaj jemati skupaj. Pegastemu badlju, o katerem se precej govori, je treba dodati artičoko, saj sta kot brat in sestra. Sicer pa je dobro, da naredimo kuro, ki traja nekaj dni ali tednov, nato pa telesu privoščimo odmor.«

Danes je na trgu na voljo veliko različnih pripravkov, ki naj bi pomagali pri raznih tegobah. V zvezi s tem sogovornik svetuje, da se podrobno informiramo in preizkusimo, kaj nam ustreza. A ko se odločimo za eno zdravilo, pomaga tudi zaupanje. »Prepričaj se in bodi prepričan, da ti bo pomagalo. Tako si na najboljši poti do uspeha.«

Fitoterapija je z znanstvenimi dognanji podkrepljena veda, ki za lajšanje zdravstvenih težav uporablja dele rastlin oziroma njihove izvlečke in pripravke. A Čebašek opozarja, da gre zeliščarstvo z roko v roki s sodobno medicino, zato priporoča tudi posvet z zdravnikom, ki pa je še zlasti na mestu ob večjih zdravstvenih težavah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 29. april 2021 / 09:31

Korak do sebe je, ko ustvarja

V Galeriji Pogled v Kamniku razstavlja Ana Hribar Lemovec. Z naslovom Prvi korak nas vabi v svojo prvo likovno zgodbo in nas spodbuja, naj si poiščemo tudi svojo lastno.

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 3. maj 2016 / 15:00

Tudi v Kamniku slavil ACH Volley

Kamnik – Odbojkarji Calcita Volley so v drugi finalni tekmi končnice 1. DOL za moške v svoji dvorani morali priznati premoč ekipi ACH Volley, ki so zmagali brez izgubljenega niza 0:3 (-23,...

Šport / torek, 3. maj 2016 / 15:32

Košarkarice začenjajo finalne obračune

Kranj – Po drugi zmagi nad ekipo Grosupljega so košarkarice članske ekipe Triglava prejšnji teden postale druge finalistke letošnjega državnega prvenstva. Tako se bodo še petič zapovrstjo v velikem...

Škofja Loka / torek, 3. maj 2016 / 12:37

Čipka v lesu in niti

Škofja Loka – Drevi ob 18. uri bodo v Rokodelskem centru Duo v Škofji Loki odprli razstavo mojstrice rezbarjenja Petre Plestenjak Podlogar in Mili Primožič, ki za podjetje Hiša klekljanih čipk A. P...

Kranj / torek, 3. maj 2016 / 12:37

Borite se za svoje pravice

Tako kot v drugih gorenjskih krajih so v nedeljo tudi na Svetem Joštu nad Kranjem tradicionalno proslavili mednarodni praznik dela. Prvomajsko srečanje na Joštu je letos potekalo že dvainštiridesetič....

Šport / torek, 3. maj 2016 / 12:35

Darko Đurić evropski podprvak

Podbrezje – Plavalec Darko Đurić je konec tedna začel z nastopi na evropskem prvenstvu invalidov na Portugalskem. V svoji paradni panogi na 100 metrov prosto je s časom 1:28,21 zasedel izvrstno dru...