Praznik kulture in domoljubja
Predsednik države Danilo Türk je v nedeljo položil venec na Prešernov grob, se nato sprehodil skozi praznični Kranj in popoldne spregovoril pred pesnikovo rojstno hišo v Vrbi na osrednji prireditvi ob slovenskem kulturnem prazniku. "Kulturni praznik je tudi praznik naše domoljubne zavesti," je med drugim povedal.
Kranj – Slovenski kulturni praznik je letos ob tradicionalno bogatem dogajanju v Kranju in vsakoletni osrednji prireditvi v Vrbi počastil tudi predsednik države Danilo Türk. Pri polaganju venca na pesnikov grob se mu je v Prešernovem gaju pridružila ministrica za kulturo Majda Širca, v nadaljevanju pa sta se v spremstvu kranjskega župana Damijana Perneta, njegove soproge Tanje in predstavnikov občine sprehodila po starem delu mesta Kranja, ki je bil kljub kislemu vremenu tokrat živahnejši kot običajno. V Prešernov gaj ga je prvič pripeljala mama, ko je imel pet let, je med drugim povedal in dodal, da ta praznik, tako kot mnogi Slovenci občuti zelo osebno, da nas je prav France Prešeren konstituiral kot kulturni narod in nas postavil ob bok najbolj kulturno razvitim narodom Evrope. Skupino, ki je peš krenila proti staremu mestnemu jedru, je nekoliko presenetil klic mladeniča z druge strani ceste, očitno v znamenju odobravanja predsednikove drže ob nedavni krizi na Bližnjem vzhodu. »Gospod predsednik, vsa čast za Palestino. Predsednik, vi ste res car.« Predsednik mu je v sproščenem tonu odgovoril, da zadeva še zdaleč ni končana.
»Čeprav je nekdanji Globus v zelo slabem stanju, sem predsedniku pojasnil, v katero smer gresta naš trud in naše delo, zakaj je gradnja zastala, on pa je Kranjčanom zaželel, da bi čim prej dobili veliko knjižnico, kakršno si tudi zaslužijo,« je o tem, kar sta se med sprehodom mimo bodoče knjižnice pogovarjala s predsednikom, povedal župan Damijan Perne, in dodal, da je njegov gost predvsem užival v prazničnem vzdušju, navdušen nad živahnim utripom mesta, ponudbo na stojnicah … Lajnarjem je v klobuk namenil kakšen kovanec, rokoval se je s Kranjčani in si podrobneje ogledal Manufakturo mojstra Janeza. Ta mu je izročil spominsko darilo Prešernovo Zdravljico, na ročno izdelanem papirju v ročni delovni mapi in s suhim odtisom Zdravljice na naslovnici. Ob vpisu v spominsko knjigo mu je poklonil tudi pero in tintnik, naj mu krasita pisalno mizo. Že pred Prešernovo hišo sta od direktorice Gorenjskega muzeja Barbare Ravnik Toman tako Danilo Türk kot ministrica Majda Širca prejela izvoda Poezij.
Kasneje se je predsednik države odpravil na osrednjo prireditev ob prazniku, ki jo tradicionalno pripravljajo v Vrbi. Po ogledu pesnikove rojstne hiše, za katero upa, da bo čim prej dobila tudi status spomenika državnega pomena, in cerkvice sv. Marka je v slavnostnem nagovoru dejal: »Prešeren je naš največji pesnik, hkrati pa tudi osebnost, ki je pomembno soustvarila slovenski narod. Današnji dan ni samo kulturni praznik, je tudi praznik našega domoljubja, je praznik naše domoljubne zavesti in praznik naše države. Med vsemi prazniki je verjetno prav 8. februar najbolj iskreno občuten pri vseh ljudeh kot tisti praznik, ki nas povezuje v eno samo veliko in kulturno definirano družino.« Prireditve se je udeležilo kakih tisoč obiskovalcev, med njimi tradicionalno tudi mnogi veterani vojne za Slovenijo.