Jubilej kamniških tabornikov
Ob šestdesetem jubileju Rodu Bistriških Gamsov Kamnik so kamniški taborniki pripravili vrsto dogodkov, posebej slovesno pa je bilo na osrednji akademiji, ki je potekala v Domu kulture Kamnik.
Kamnik – Kot je v pozdravnem nagovoru pojasnil starešina Rodu Bistriških Gamsov Kamnik Matevž Vreš, začetki delovanja taborniškega društva na Kamniškem segajo v leto 1960, ko je potekal prvi ustanovni občni zbor, takrat še Čete Bistriških Gamsov. »Zaradi formalističnih zapletov ob registraciji in sočasni spremembi ljudske zakonodaje so nas žal kot društvo priznali šele tri leta pozneje. Tako zadnjih nekaj desetletij obletnice našega društva praznujemo na izhodiščno leto 1963, a zgodovina kamniških tabornikov sega do še kar nekaj let pred tem,« je dejal.
Taborništvo je vedno postavljalo v ospredje vrednote, kot so poštenost, prijateljstvo, odgovornost in sočutje, čemur so sledili tudi kamniški taborniki, katerih prostovoljstvo je vselej igralo pomembno vlogo v Kamniku. »Prispevali smo k lokalnemu razvoju ter po svojih močeh pomagali tistim, ki so potrebovali pomoč. Z veseljem smo sodelovali pri številnih prostovoljnih dejavnostih, okoljevarstvenih projektih in drugih aktivnostih. Naš cilj je bil in bo še naprej delo v dobrobit vseh prebivalcev Kamnika, lokalne skupnosti kot celote in tudi širše,« je poudaril Vreš.
Na akademiji so se o zametkih taborništva na Kamniškem ter o prigodah in o delovanju taborništva danes z moderatorjem Rokom Koscem pogovarjali Mojca Drčar Murko, Dušan Letnar, Marko Pahor, Vesna Cvek, Martin Juvan in Hana Drofenik. Zbranim se je v imenu Občine Kamnik pridružil podžupan Uroš Pirc skupaj s starešino Rodu bistriških gamsov Matevžem Vrešom, z načelnikom Zveze tabornikom Slovenije Rokom Pandelom in starešino Zveze tabornikov Slovenije Jasno Vinder.
Zveza tabornikov Slovenije je ob tej priložnosti kamniškim tabornikom podelila zahvale za vztrajno in uspešno delovanje ter vestno izpolnjevanje programa, bronaste, srebrne in zlate znake ter spominski znak za štirideset let članstva, ki ga je dobila Vesna Cvek. Rod Bistriških Gamsov Kamnik je prejel plaketo Zveze tabornikov Slovenije, Dušan Letnar pa plaketo za več kot dvajsetletno aktivno delo v organizaciji, za posebne uspehe pri delu in njegov prispevek k razvoju organizacije.
Poleg akademije so v počastitev jubileja organizirali tudi koncert skupine Mi2, pravljično dopoldne z Vročo župo, stadup večer, Gamsovo orientacijsko tekmovanje in fotoorientacijo za družine. Postavili pa so tudi zanimivo taborniško razstavo fotografij, ki krasi Barutanski zid nasproti taborniške sobice, na ogled pa bo vsaj mesec dni.