Z digitalizacijo do rasti
Na letošnji podelitvi Domelovih priznanj poleg inovativnosti v ospredju še digitalizacija kot orodje za dvig dodane vrednosti. Zaposleni lani podali več kot štiristo pobud za izboljšavo.
Zaključeni predlogi so podjetju lani prinesli skoraj 680 tisoč evrov prihranka, zaposlenim pa so izplačali za 106 tisoč evrov nagrad.
Železniki – V Domelu so pred kratkim podelili priznanja inovativnim sodelavcem za leto 2022, rdeča nit podelitve pa je bila digitalizacija. Ta je po besedah predsednika uprave Domel Holdinga Matjaža Čemažarja priložnost za rast produktivnosti in orodje za dosego glavnega cilja – rasti dodane vrednosti. Digitalizacija pa je precej več kot samo avtomatizacija proizvodnih procesov, je poudaril in dodal, da je umetna inteligenca sposobna predlagati tudi strategijo digitalne preobrazbe podjetja: uvedbo naprednih podatkovnih analitik, preventivno vzdrževanje strojev, napredne senzorje, ki bi spremljali porabo energije, digitalno naročanje in plačevanje, napovedovanje trendov in napoved naročil, zmanjševanje upravljanja zalog ... »Veliko od tega v podjetju že uporabljamo, veliko dela nas na tem področju še čaka,« je dejal.
Gospodarska zbornica Slovenije uvršča Domel med deset najbolj inovativnih slovenskih podjetij, je poudarila gostja podelitve, generalna direktorica zbornice Vesna Nahtigal. Kot je dejala, je prav inovativnost ključ za dvig dodane vrednosti slovenskega gospodarstva, in čeprav se je učinkovitost inovacijskega sistema Slovenije v zadnjih letih povečala, to še ne zadošča za zmanjševanje zaostanka za vodilnimi inovatorkami. Podobno je na področju digitalizacije. Zato je po njenih besedah nedavni podpis dogovora med gospodarstvom, znanostjo in vlado o strateškem sodelovanju na področju tehnološkega razvoja in inovacij zgodovinski. To zavezništvo, ki bo zagotovilo več denarja in boljše pogoje za raziskave, razvoj in inovacije ter več sodelovanja med deležniki, bo pripomoglo tudi k večji odpornosti Slovenije na razne krize, je poudarila.
K dvigu dodane vrednosti Domela prispevajo tudi izboljšave, ki jih zaposleni vidijo v delovnih procesih ter vodijo k večji produktivnosti in učinkovitosti. Po podatkih skrbnika inovacijske dejavnosti Martina Pintarja je v sistem za registracijo predlogov izboljšav lani 17,5 odstotka zaposlenih vpisalo 428 pobud. Čeprav je bilo teh manj kot predlani, so bile zelo kakovostne. Zaključeni predlogi so podjetju lani prinesli skoraj 680 tisoč evrov prihranka, zaposlenim pa so izplačali za 106 tisoč evrov nagrad.
Zlato priznanje za inovativnost si je prislužil Jernej Primožič, ki je v lanskih sedemnajstih registracijah beležil 14 samostojnih izboljšav in je prejel še priznanje za največ vpisanih predlogov. K inovativnosti ga žene želja po hitrejšem in lažjem delu. Izboljšav se loteva z zanosom. »So različnih tipov: programske, mehanske, od navijanja statorjev do balansiranja rotorjev,« je pojasnil 28-letni Primožič, ki v Domelu dela slabih pet let. Začel je kot delavec, nadaljeval kot mojster, zdaj pa je operativni tehnolog.
Podelili so še pet srebrnih in deset bronastih priznanj za inovativnost ter nekaj posebnih priznanj, med drugim direktorju Domelovega obrata na Kitajskem Boštjanu Demšarju za mentorja inovativnosti in razvojni skupini ZKG motorjev za profesionalno inoviranje.