Uradno določili nosilno zmogljivost
Soteska Vintgar je postala prva naravna vrednota v državi z uradno določeno nosilno zmogljivostjo. V soteski je lahko hkrati največ 245 ljudi, dnevno pa največ 2290.
Turistično društvo Gorje je za letošnjo sezono vzpostavilo centralno parkirišče pri tovarni Lip Bled, od koder je za obiskovalce že zagotovljen brezplačen prevoz do soteske.
Podhom – Z namenom zmanjševanja obremenitve soteske Vintgar so v Turističnem društvu (TD) Gorje že leta 2020 uvedli enosmerni ogled soteske, leta 2021 so začeli spletno prodajo vstopnic, lani pa so v sodelovanju z javnim zavodom Triglavski narodni park (TNP) določili, da je v soteski lahko hkrati le dobrih 250 ljudi. Ministrstvo za naravne vire in prostor pa je v začetku aprila sprejelo odredbo o omejitvah obiskovanja in ogledovanja naravne vrednote Vintgar. V skladu s to odredbo je lahko v soteski hkrati največ 245 ljudi, dnevno pa največ 2290. »S tem je naša zaveza k ohranjanju narave dobila tudi formalne okvire in mi se bomo še naprej osredotočali na ustvarjanje ustreznih pogojev za obiskovanje soteske in hkratno ohranjanje narave,« je poudaril predsednik TD Gorje Janez Poklukar.
Obiskovanje naravnih vrednot na območju Triglavskega narodnega parka se je sicer v zadnjih 15 letih po besedah vodje oddelka za prostor v javnem zavodu TNP Aleša Zdešarja povečalo kar za petkrat. »To so številke, ki jih je težko obvladovati, zato že zadnjih nekaj let skušamo vplivati na to, da se zadeve začnejo usklajevati medresorsko in da tudi turistični sektor prispeva k ustreznemu usmerjanju turističnih tokov, umirjanju obiska in ohranjanju narave,« je poudaril Zdešar.
Javni zavod TNP se je več let ukvarjal s pripravo metodologije za izračun nosilnih zmogljivosti. Po sprejemu odredb – za zdaj je bila sicer sprejeta le za Vintgar – pa jih čaka še dogovor za njihovo ustrezno izvajanje. Hkrati tečejo prizadevanja za to, da se legalno uredi upravljanje naravnih vrednot. »Vsi, ki trenutno upravljajo naravne vrednote v TNP, katerih ogled je plačljiv, namreč to počnejo brez ustreznega pravnega akta,« je dejal Zdešar in dodal, da je minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan v ta namen že ustanovil delovno skupino.
Obenem bo, kot je dejal Zdešar, treba iskati še kompromise med varovanjem obiskovalcev in narave. Da bi zaščitili obiskovalce pred padajočim kamenjem, se namreč v sotesko umešča več varovalnih mrež, kar pa zmanjšuje naravnost naravne vrednote. Zato iščejo ustrezno rešitev, kakšne ograje postaviti in kje, prizadevajo pa si tudi za dogovor, kako urediti območje pred vstopom v sotesko.
Gorjanski župan Peter Torkar je vesel, da je ministrstvo pristopilo k pripravi pravnih podlag za upravljanje naravnih vrednot državnega pomena. Zadovoljen je tudi, da se je TD Gorje odločilo za uresničevanje mobilnostnega načrta Občine Gorje, ki je bil prav za namen reševanja kompleksne problematike parkiranja na tem območju sprejet že leta 2020. »Verjamemo, da bo to v veliki meri pripomoglo k zmanjšanju prometnih obremenitev, še posebno v poletnih mesecih, zmanjšanju vpliva na naravo in izboljšanju zadovoljstva naših občanov,« je še dodal gorjanski župan.