Še hitreje do ponesrečencev
Štiri društva Gorske reševalne zveze, med njimi tudi z Jesenic in iz Tržiča, so prejela nova vozila – dve terenski vozili in dva štirikolesnika, ki jim bodo omogočili, da bodo lahko prišli čim bližje kraju nesreče.
Kranj – Gorska reševalna zveza Slovenije (GRZS) je pred kratkim štirim društvom Gorske reševalne službe (GRS) predala novi vozili za namene reševanja. Terenski vozili Toyota Landcruiser sta prejeli društvi GRS Jesenice in Bovec, štirikolesnika BRP Can-Am Outlander, ki sta posebej homologirana in prilagojena kot reševalno vozilo, pa GRS Tolmin in Tržič. Vrednost nakupa je bila okoli 168 tisoč evrov (z DDV). Z njimi bodo gorski reševalci lažje in hitreje prispeli čim bližje kraja nesreče in ponesrečenca, saj jih kljub vožnji z vozili še vedno običajno čaka vsaj dobra ura hitre hoje, teka, plezanja, da lahko ponesrečenemu pomagajo, oskrbijo poškodbo in čim prej prenesejo v nadaljnjo oskrbo v zdravstvene ustanove.
Predsednik GRZS Gregor Dolinar je poudaril, da je GRS kot prostovoljska organizacija za Slovenijo najprimernejša in najboljša oblika reševanja, kar pa prinaša tudi določene izzive, ki jih v konstruktivnem duhu rešujejo z Upravo RS za zaščito in reševanje (URSZR). Ta sicer vsako leto zagotavlja skoraj sedemdeset odstotkov sredstev za financiranje gorske reševalne službe, tako za njeno opremljanje kot delovanje. »Tudi konec lanskega leta, ko so nam ostala sredstva, smo našli način, da so nam bila dodeljena dodatna sredstva, s katerimi smo lahko kupili terenski vozili in štirikolesnika. Vozila pa so za našo službo izjemno pomembna, kajti priti čim prej in čim dlje do kraja nesreče lahko pomeni reševanje življenj. Vemo, da imamo v naših gozdovih tudi veliko gozdarskih nesreč, zato so zelo pomembni za naše delo tudi štirikolesniki,« je dejal.
Tudi v. d. direktorja URSZR Leon Behin se je strinjal, da se trudijo v čim bolj konstruktivnem dialogu in v skladu z zmožnostmi slediti potrebam GRS. Gorskim reševalcem pa tudi njihovim družinam in delodajalcem se je zahvalil za vse, kar storijo v skupni skrbi za državljane in turiste. »Upam, da bomo do poletja prišli do številke šeststo gorskih reševalcev, ki jih bomo priznali, in v skladu z dogovori letos veliko prej tudi zagotovili stabilen vir financiranja.«
Gorski reševalci so nepogrešljiv del sistema zaščite in reševanja in so v zadnjem času obremenjeni kot še nikoli, je poudaril minister za obrambo Marjan Šarec. »In kot pri vsakem reševanju je tudi pri vašem čas odločilen, saj odloča, ali bo življenje rešeno ali pa bodo v dolino prišli le še posmrtni ostanki planinca, ki je doživel nesrečo. Prav je tudi, da se spomnimo, da vsakič, ko greste na intervencijo, lahko doživite kaj nepredvidenega in vsakič, ko imate prekinjen bodisi nočni počitek bodisi nedeljsko kosilo bodisi drugo priložnost, ko pustite družino, ne veste, kaj vas čaka v gorah. Pomembno je, da se tudi zavedamo, da je vaše poslanstvo prostovoljno v službi človeka. Zato so besede precej poceni, največja zahvala in pomoč se lahko izrazi s takimi dejanji, kot je današnja predaja vozil v vašo uporabo. Upam, da bodo čim manjkrat na intervenciji, ko pa bodo, pa da bodo opravila svojo nalogo in reševala življenja,« je povedal.