Medvedi 'zbrani' na gornjem Gorenjskem
Na območju zgornje Gorenjske se ta čas zadržuje pet medvedov. Najbolj se jih bojijo v Zgornjesavski dolini, kjer naj bi kmetje v zadnjih treh letih predvsem zaradi medveda in drugih velikih zveri izgubili dvesto živali.
Kranj – Na Gorenjskem so že maja opazili pet medvedov. »Trije so bili na območju Jelovice, Pokljuke in spodnjih bohinjskih gora, po eden pa na območju Polhograjskih Dolomitov in v Logarski dolini. Nato so se malo prerazporedili, tako da je vseh pet zdaj zaznanih na severnem delu Gorenjske,« je pojasnil Miran Hafner s kranjske območne enote Zavoda za gozdove. Medvedje so sicer običajno pogosteje prisotni na Jelovici, Pokljuki, v bohinjskih gorah, na območju Julijskih Alp, v zahodnih Karavankah do Stola, precej redkeje pa v Poljanski in spodnjem delu Selške doline, Polhograjskih Dolomitih in Kamniško-Savinjskih Alpah.
Prisotnost petih medvedov na območju Gorenjske sicer ni nič neobičajnega, pravi Hafner, vsako leto jih zaznajo od štiri do osem, res pa je, da so se kosmatinci v zadnjem času skoncentrirali na zgornjo Gorenjsko. »Sledi se pojavljajo v Zgornjesavski dolini, eden je na območju Pokljuke, eden se potika po Jelovici, eden na območju spodnjih bohinjskih gora, za petega pa se sledi kažejo na več različnih koncih, predvsem na območju Pokljuke in Jelovice,« je pojasnil Blaž Černe z blejske enote Zavoda za gozdove.
Černe tudi pravi, da število medvedov ne odstopa od povprečja zadnjih let: »Je pa jasno med kmeti ogromno strahu, nekateri s planin jemljejo živino, bojijo se za drobnico.« Letos so na območju Zgornje Gorenjske zaradi velikih zveri, predvsem medveda, obravnavali enajst škodnih primerov, največkrat so bile tarča ovce. »Škod je bilo lahko še bistveno več, le da pokončanih živali niso našli. Koliko jih manjka, se bo pokazalo jeseni, ko jih bodo odgnali v dolino,« je pojasnil Černe. Nazadnje je medved pred dobrima dvema tednoma pokončal več ovc na planini Tošč nad Vodnikovo kočo, prejšnji ponedeljek pa so pokončano ovco dobili tudi v Zgornjesavski dolini, kjer se medveda bojijo najbolj. »Kmetje ocenjujejo, da so v zadnjih treh letih izgubili dvesto živali. Vseh ne gre pripisati medvedu, volku in drugim velikim zverem, dobršen del pa,« meni Černe. Če se bodo zaradi medveda začele pojavljati konfliktne situacije oz. se bo problematika stopnjevala, tako da bo povzročena resna škoda ter ogroženo zdravje in varnost ljudi, bo treba razmišljati o izrednem odstrelu, še pravi.
Če se odpravljate v hribe, vam Černe svetuje, da se držite uhojenih poti, da ste pri gibanju malo bolj glasni, psi pa naj bodo obvezno na povodcih: »V planinskih postojankah in vikendih pa naj pazijo, kam dajejo ostanke hrane, saj privabljajo medvede in tudi druge živali.«