Andreja Koruzo v umetniškem projektu zanima, kako se ljudje odločajo, ko so postavljeni na pozicijo moči. / Foto: Matic Zorman

Vsak obiskovalec predsednik

V Galeriji Layerjeve hiše je na ogled in obiskovalcem seveda tudi v preizkus interaktivna instalacija Dober dan, gospod predsednik intermedijskega umetnika Andreja Koruze.

Kranj – Gre za interaktivni umetniški projekt, v katerem sta moči združila umetnik mlajše generacije Andrej Koruza, ki sicer prihaja iz Kopra, in kot producent Layerjeva hiša (Zavod Carnica), k sodelovanju pri tehnični podpori pa so povabili tudi Luko Freliha (Ljudmila) ter štiri dijake Šolskega centra Kranj pod mentorstvom Aleša Hvastija. Projekt z naslovom Dober dan, gospod predsednik je angažiran in se družbeno kritično navezuje na aktualni čas. Koruza obiskovalca postavi v vlogo tistega, čigar odločitev vpliva na življenja mnogih in ga v nadaljevanju vodi tudi do posledic njegovih odločitev. V času, ko se nam zdi, da se stvari v družbi bližajo vrelišču, so na razstavi Dober dan, gospod predsednik na preizkušnji etika, morala in odgovornost državljanov, so ustvarjalci iz Layerjeve hiše iz zapisali v vabilu na ogled in na neki način tudi k sodelovanju.

Na razstavo, ki se odvija v treh sobah Galerije Layerjeve hiše, namreč vstopa vsak obiskovalec posamezno. Podobno kot na upravni enoti ali v zdravstvenem domu dobite listek s številko in počakate na klic. Fotografiranju portreta sledi povabilo v sobo, ki se kasneje izkaže za predsedniško. In vi ste predsednik, ki sede za mizo in se odloča. Avtor instalacije vam zastavlja pet vprašanj z odgovorom A ali B, pri čemer vas ob vsaki možnosti opozarja na posledice vaše odločitve. Vprašanja so približno takale: zapreti ali ne zapreti meje zaradi beguncev, naj država še naprej vztraja pri varčevanju ali spodbuja potrošnjo, naj se Slovenija pridruži Francozom in drugim pri napadu na Sirijo, naj podpišemo trgovinski sporazum med ZDA in Evropsko unijo (TTIP) in ali bi sprejeli etično sporno osebo ali državnika v goste v Slovenijo. Odgovori so seveda izključujoči, nekako se izkristalizirata dva pola. Bistveno pa je, da posamezni odgovori vplivajo na videoposnetek.

»Obdobje zadnjih let me je zelo zaznamovalo zaradi politične in nasploh družbene situacije v svetu, kar me je privedlo do občutka nemoči in s tem do nezadovoljstva,« o vzgibih za interaktivno instalacijo razmišlja Andrej Koruza in dodaja: »Spraševal sem se, kako se ljudje odločajo, ko jih postaviš na pozicijo moči, v nadaljevanju pa me je zanimalo, kako bodo v situaciji odigrali svojo vlogo. Ali bodo imeli motiv za laž ali bodo iskreni. Izid je viden v naslednji sobi.« Koruza je vprašanja sestavil po posvetu z različnimi ljudmi, ki delajo v svetu odločanja. Umetnik je pripravil en film, ki se mu glede na odgovore dodajajo različne slike, posnetki … gre za nekakšen mozaik. Uporabljal je sekvence, ki so povezane z različnimi nivoji odločanja – na osebni, državni, svetovni, kozmični ravni. Na državnem mogoče imamo občutek odločanja, ko gremo na volitve, sicer pa ne. »Imamo sistem, ki deluje brez nas in bo počasi deloval tudi brez politike. Ta le upravlja z navodili, ki jih diktira sistem,« o posameznikovi majhnosti v vesolju razmišlja avtor.

Zbrani podatki mu bodo služili le kot anketa, koliko 'predsednikov' se je odločilo tako in koliko drugače. Pri instalaciji je avtor sodeloval tudi z dijaki Šolskega centra Kranj. »Mislim, da je dobro, da lahko na tak način mladim pokažemo, da je tehnologija danes orodje, s katerim kapital povečuje svojo vrednost, hkrati pa tudi razslojenost v družbi. Skozi sodelovanje so dijaki lahko spoznali tudi pozitivne učinke tehnologije.«

»K sodelovanju so nas poklicali iz Hiše Layer, sam pa sem k projektu povabil tri boljše dijake s področja računalništva in enega s področja mehatronike. Predvsem so to fantje, ki jih zanima stroka, v kateri bodo kasneje delovali,« je povedal njihov mentor Aleš Hvasti s Srednje tehniške šole, profesor več predmetov s področja programiranja. Pod vodstvom Luke Freliha so dijaki Jure Vreček, Tilen Kuzma, Tim Šlegel in Nejc Babnik pripravili prenos fotografije na veliki ekran, poskrbeli so za zaslon na dotik, na katerega obiskovalci odgovarjajo, ter ga glede na odgovore povezali s projekcijo v naslednji sobi. Med gledanjem videa pa lahko slišimo tudi svoje dihanje in srčni utrip. Slednjega so tudi zvočno sintetizirali. »Tu v galeriji smo se družili vsaj enkrat na teden, zadnje dni pa vsak dan popoldan po pouku. Upam, da bomo tudi v prihodnje še sodelovali in da bomo poleg programiranja lahko vključili tudi hardware informatiko, robotiko in podobno, kar izobražujemo v naši šoli.«

Kot je povedal Andrej Koruza, bo instalacijo v prihodnje nadgrajeval, zato je tudi sam prepričan v nadaljevanje projekta. Instalacija Dober dan, gospod predsednik bo na ogled do konca januarja, med tednom od 12. do 18. ure, ob sobotah pa od 10. do 12. ure.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 9. maj 2008 / 07:00

Teden mladih v Kranju

Danes bo od 21. ure Kranj gostil slovensko izbranko letošnje evrovizijske popevke Rebeko Dremelj, hrvaško zasedbo Karma in Magnifica. Sobotno dogajanje bo v znamenju urbane k...

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Danes avdicija za Godbo Cerklje

Cerklje - Kot je bilo napovedano, so v Cerkljah ustanovili Kulturno društvo Godba Cerklje, ki se je v teh dneh tudi že registriralo. Na ustanovnem zboru so za predsednika društva...

Zanimivosti / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Snežne skulpture v Begunjah

Med gradovi, snežaki in pujski je bila najbolj prepričljiva Hello Kitty.

Tržič / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Rušenje mimo volje občanov

Civilna iniciativa za zaustavitev rušenja nekdanjih objektov Peka v Tržiču se zaveda, da so njena opozorila prepozna. Želi pa odgovore o smiselnosti prodaje občinske lastnine.

Slovenija / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Katoliška univerza tudi v Sloveniji

Fakulteta za poslovne vede bo prva fakulteta nove katoliške univerze in bo začela delovati v prihodnjem študijskem letu.

Kronika / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Bomba ni bila moja!

Tako sta na kranjskem sodišču zatrdila tako Damir Muzaferović iz Kranja kot Dževad Velić iz Postojne, ki jima sodijo zaradi bombnega napada pred diskoteko Million Club v Kranju oktobra lani.