Prvi stik z delodajalcem
Višja strokovna šola za gostinstvo, velnes in turizem Bled je tudi letos organizirala Petzvezdični karierni dan, kjer so se delodajalci srečali s študenti. Ti so predstavili tudi rezultate ankete glede kadrovskega pomanjkanja v gostinstvu, ki so jo izvedli v okviru projektne naloge Elita.
»Odločil se bom za delodajalca, ki bo ponudil ugodne delovne razmere.«
Bled – Kot je pojasnila Darija Cvikl, mentorica študentov prvega letnika programa gostinstvo in turizem, ki so pripravili Karierni dan, je njegov namen, da se študenti spoznajo s svojim bodočimi delodajalci, kjer bodo opravili obvezno prakso, ki traja kar štiristo ur. »Študenti na tem dogodku prvič strukturirano opravijo karierne razgovore z delodajalci. Med njimi se tako stkejo vezi, ki lahko vodijo do zaposlitve,« je dejala.
Glavni razlog: prenizka plača
Dogodek so vsebinsko obarvali s predstavitvijo izsledkov projektne naloge Elita, v okviru katere so opravili anketo, s katero so študentje želeli priti do vzrokov za to, da je povpraševanje po kadrih za delo v gostinstvu in turizmu večje od ponudbe. »Rešilo jo je več kot tisoč slovenskih anketirancev,« je povedal študent Jernej Tičar z Jezerskega, ob tem pa strnil ugotovitve: »Kar 66 odstotkov je odgovorilo, da je glavni razlog prenizka plača, poleg tega jih odvrača neurejen, tudi deseturni in celo daljši delovnik, veliko dogovorov se je nanašalo tudi na problem neetičnega vedenja gostov.«
Študentom se je predstavilo trideset delodajalcev iz lokalnega in tudi širšega okolja, kar dokazuje, da je interes delodajalcev po zaposlitvi diplomantov blejske šole velik. »V prvem letniku programa gostinstva, turizma in velnesa imamo 150 študentov, kar je pravzaprav polovica manj kot pred desetletjem, kar dolgoročno z vidika domačega kadra ni trajnostno. Se pa na drugi strani povečuje vpis tujih študentov,« je opozorila Cviklova.
Študenta prvega letnika Gašperja Klinarja iz Žirovnice je med kariernim razgovorom z delodajalci zanimalo predvsem plačilo, kakšne kompetence so potrebne in kaj se bo naučil. »Odločil se bom za delodajalca, ki bo ponudil ugodne delovne razmere,« je povedal. Andražu Trobcu iz Polhovega Gradca pa je bila pri izbiri delodajalca pomembna tudi bližina doma z lokacijo dela.
Kriza s kadri
Dogodka se je udeležila tudi generalna direktorica Direktorata za turizem Dubravka Kalin, ki je med drugim poudarila nujnost doseganja visoke kakovosti storitev v turizmu in spoštovanja poklica. »Zavedamo se, da je trenutno velika kriza s kadri, ne le v turizmu, ampak na ministru ugotavljamo, da v vseh panogah. V gostinstvu in turizmu je sicer trenutno zaposlenih okoli šest odstotkov našega aktivnega prebivalstva, kar je spodbudno, a navade, zaposleni in gostje so se spremenili, kar v turizmu terja ogromno prilagoditev. Zato se kaže vedno večja potreba po dobrih in kvalitetnih pogojih dela, od tod tudi izhaja pomanjkanje delovne sile, saj se morajo ekipe krepiti, če želijo zagotavljati ustrezne pogoje,« je med drugim dejala Kalinova.
Študentje omenjene šole so v sredo v parku šole na Bledu odprli tudi razstavo, povezano z zgodbami prezrtih delavcev v turizmu, ki je vezana na projekt Vzemi si čas za nas. Razstava je zaključek solidarnostnega projekta, s katerim tri šole, poleg blejske še Višja strokovna šola za gostinstvo in turizem Maribor ter Biotehniški izobraževalni center Ljubljana, že tretje leto promovirajo poklice v turizmu. Na ogled bo do 12. aprila.