Sorodniki in pokrovitelji ob spominski plošči prof. dr. Janezu Pekleniku / Foto: Tina Dokl

Poklon vrhunskemu znanstveniku

V Tržiču so odkrili spominsko ploščo, posvečeno svojemu rojaku, akademiku prof. dr. Janezu Pekleniku (1926–2016). Znanstveniku, rektorju Univerze v Ljubljani, ustanovitelju Inženirske akademije Slovenije.

Ideja o namestitvi spominske plošče prof. dr. Janezu Pekleniku na njegovo rojstno hišo na Partizanski ulici 14 se je porodila med njegovimi tržiškimi sorodniki. Sam je vedno poudarjal, da se tu resnično počuti doma.

»V veliko čast mi je, da lahko kot dekan Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani počastim plemenito dejanje občanov mesta Tržič in pokroviteljev, da s spominskim obeležjem na rojstni hiši akad. prof. dr. Janeza Peklenika opozorijo na tega velikega vizionarja, inženirja in profesorja, ki je pustil v mednarodnem znanstvenem merilu neizbrisen pečat in je bil tudi dolgoletni profesor naše fakultete,« je ob odkritju spominske plošče prof. dr. Janezu Pekleniku povedal dekan Fakultete za strojništvo prof. dr. Mihael Sekavčnik, ki je povzel njegovo izjemno delo in dosežke. »Mesto Tržič je bilo v času njegovega rojstva leta 1926 eno najbolj industrijsko razvitih mest v celotni Kraljevini Jugoslaviji, zato mu je bilo nemara nekaj industrijskega duha položenega že v zibel v tej hiši. S svojim intelektom, vztrajnostjo, zavednostjo in pogumom se je ne glede na burne čase, katerih sopotnik je bil, strmo vzpenjal in uveljavljal.«

Pot v tujino

Janez Peklenik je z odliko diplomiral s področja strojništva na Univerzi v Ljubljani, študij je nadaljeval na prestižni univerzi RWTH Aachen v Nemčiji in po samo treh letih z odliko doktoriral in opravil habilitacijo leta 1961. »Bil je eden vodilnih raziskovalcev na področju proizvodnih sistemov in je med drugim že v tistih časih pripravil temelje za razvoj konceptov adaptivnega krmiljenja proizvodnih procesov, kar je še danes aktualna tema raziskovalnega dela in si sodobne industrije brez tega sploh ne znamo predstavljati. Na tem področju si je ustvaril svetovni sloves,« je poudaril Sekavčnik.

Predaval je na univerzah v Ameriki, na britanski Univerzi v Birminghamu je zasnoval prvo katedro za računalniško krmiljene obdelovalne sisteme na svetu. Že med službovanjem v tujini je sodeloval z Univerzo v Ljubljani.

Oče sodobne Fakultete za strojništvo

Leta 1972 se je za stalno vrnil v domovino, kjer je kot redni profesor na Fakulteti za strojništvo osnoval Katedro za tehnično kibernetiko, obdelovalne sisteme in računalniške tehnologije ter znotraj nje raziskovalni laboratorij LAKOS. »Njegov predlog izobraževalnega sistema je bil zelo napreden in bi bil lahko osnova za reformo študija tudi še danes.« Zanj mirno lahko rečemo, kot je poudaril Sekavčnik, da je bil oče sodobne Fakultete za strojništvo, kjer je bil tudi prodekan in dekan. Leta 1987 je postal rektor Univerze v Ljubljani, bil je redni član SAZU, ustanovitelj Slovenske inženirske akademije, član mednarodnih inženirskih akademij, častni občan MO Kranj ...

Odličen učitelj

Njegovo delo je predstavil še njegov študent prof. dr. Peter Butala. Kot je dejal, prof. dr. Peklenik ni bil samo vrhunski znanstvenik, ampak tudi odličen učitelj, mentor in sodelavec.

Postavitev spominske plošče v Tržiču so uresničili s podporo Občine Tržič, Inženirske akademije Slovenije, podjetja Mali E Tiko in zavoda Slovenski astronavt. Vodja zavoda Melanija Primožič se je zahvalila profesorjevi ženi Miji Peklenik, ki je prispevala njegove dragocenosti, kot so medalje in diplome, za bodočo spominsko sobo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 21. maj 2019 / 14:00

Šola vedeževanja iz ciganskih kart

Tudi danes bomo brali in vedeževali s tremi že objavljenimi kartami. Sreča, Potovanje, Vdova – čaka nas daljše potovanje, lahko tudi za tri tedne. Obetajo se dobre spremembe in sreča na vseh področ...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. april 2015 / 15:08

Karaoke in korzeti

V kranjskem KluBaru beležijo že sedmo leto glasbenih karaok, v medvoškem Jedru se je predstavil režiser Miha Knific, po modni pisti v Squatu pa so se sprehodile manekenke v zapeljivih gotskih korzetih...

Nasveti / četrtek, 9. april 2015 / 15:07

Piščanec v čebuli s kruhovimi rezinami

Verjetno je kdo ob pogledu na naslov članka rekel: spet ta piščanec! Res je, ampak tudi tokrat v drugačni izvedbi, z drugačno prilogo.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:06

Bajsi debelajsi ali debeluhar

V svetu ga kličejo fat bike, pri nas pa enostavno bajsi.

Avtomobilizem / četrtek, 9. april 2015 / 15:04

Ena ali druga – skrajnost? Ne, pač pa možnost!

Motociklov je toliko, kolikor je motoristov.

Kronika / četrtek, 9. april 2015 / 15:02

Pričala pred bivšim šefom

Na sojenju predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Francu Teranu in nekdanjemu odvetniku Kristjanu Gnilšaku so zaslišali davčno inšpektorico, ki ji je v sodni dvorani prisluhnil tudi nekdanji direk...