Kvačkani veveriček v spomin na koronske čase / Foto: arhiv šole

Kvačkani veveriček

V Osnovni šoli (OŠ) Orehek so ponosni na novo pridobitev – kvačkanega veverička, ki so ga v spomin na koronske čase razstavili na vrhu stopnic v delu šole, kjer so učilnice predmetne stopnje.

Ideja o kvačkanju kvadratov, s katerimi so želeli izdelati zaščito za šolsko lipo, ki je izgubljala lubje, je nastala malo pred izbruhom covida-19 marca 2020, je razložila učiteljica slovenščine na OŠ Orehek Simona Merljak. V projekt so se vključili tako zaposleni v šoli kot učenci ter njihovi starši in stari starši, pridružila se jim je tudi sekcija ročnih del Gelike iz Preddvora.

Delo so nadaljevali lani maja na eko dnevu, ko so učenci, ki so izbrali delavnico kvačkanja, kvadrate razporedili v celoto in jih začeli med seboj povezovati. Po besedah Simone Merljak je bila srce in duša tega projekta letošnja devetošolka Manca Jamnik, ki je nakvačkala tudi simbol njihove šole – veverička. »Marsikoga je naučila vihteti kvačko in vzljubiti njej tako ljubo ročno spretnost,« je skupaj s še drugo mentorico, pedagoginjo Marjeto Vene, posebno ponosna nanjo in na najbolj vztrajne učence. Ekipo najbolj vztrajnih učencev so poleg Mance Jamnik sestavljali še Mark Bogataj, Eva Šifrer, Lucija Kalan, Sanja Ješe in Nina Savić, ki so v končni izdelek vložili še veliko dodatnih ur. »Da bi z njim razveselili šolarje, je bilo ročno delo razstavljeno na drevesu pred šolo, in sicer na prvi šolski dan letošnjega šolskega leta,« je pojasnila Simona Merljak in dodala, da bi ročno delo zunaj sčasoma uničilo vreme, »pa tudi žužki bi se težko uprli tako lepemu domovanju«, zato so na šoli poiskali nov prostor in obliko malo prilagodili. »Nekdanja učiteljica Marija Perdih je našila zanke za obešanje in zaščitni trak ter tako poskrbela, da se volneno delo ne bo preveč raztegnilo. Od konca februarja je mozaik končno na voljo za občudovanje in lep spomin na 'virusne čase' in našo skupno zmago, kot je v začetni pobudi zapisala učiteljica Nataša Marn.« Od sredine februarja je izdelek mogoče občudovati na šolskem stopnišču in tako predstavlja trajen spomin na učence, ki so sodelovali pri omenjenem projektu v času, ki ga je zaznamoval covid-19.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 29. november 2018 / 11:17

Kam z nevarnimi odpadki

V znamenju evropskega tedna zmanjševanja odpadkov smo mimoidoče vprašali, kako dosledno ločujejo odpadke in kam uvrstijo nevarne odpadke, denimo baterije, kartuše in odpadno elektron...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...