Vsestransko dejaven mož
S temi besedami najpogosteje opisujejo Ivana Tavčarja – politika in odvetnika, ljubljanskega župana, deželnega in državnega poslanca ter gospodarstvenika, v prvi vrsti pa izjemnega slovenskega pisatelja, enega izmed stebrov slovenskega realizma. Letos se spominjamo stote obletnice smrti »visoškega gospoda«. Zadnjih trideset let je namreč živel in ustvarjal v Poljanski dolini, v dvorcu na Visokem, ki mu je posvetil roman Visoška kronika. V romanu se je poglobil v zgodovino gospodarjev na Visokem, med katerimi je bil nazadnje tudi sam. Ali kot so na Občini Gorenja vas - Poljane spomnili na besede Sanje Podržaj: »Rojen v kajži, pokopan na dvorcu.«
In prav Občina Gorenja vas - Poljane je podala pobudo, da se letošnje leto razglasi za Tavčarjevo leto, s čimer želijo Tavčarja znova predstaviti tudi širši javnosti. Mnogi ga poznajo predvsem po literarnem ustvarjanju, kar je po besedah predsednice programskega odbora vseslovenskega Tavčarjevega leta Urške Perenič vsekakor treba postaviti v ospredje. V prvi vrsti je bil umetnik besede, za najboljši deli njegovega celotnega opusa pa veljata že omenjena Visoška kronika in Cvetje v jeseni, v katerem je dogajanje prav tako postavil v Poljansko dolino, na kar so domačini še posebno ponosni. Filmske adaptacije njegovih povesti so postale ikonične, del naše identitete, po katerih nas poznajo tudi zunaj države, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar. Milena Zupančič, ambasadorka Tavčarjevega leta, pa je film Cvetje v jeseni, v katerem je odigrala eno glavnih vlog, označila ne le za filmsko klasiko, ampak že skoraj slovenski mit. Tavčarjeva dela v številnih dramskih uprizoritvah v pristnem poljanskem narečju oživljajo tudi v Kulturnem društvu dr. Ivan Tavčar Poljane, na kar so domačini še posebno ponosni. Številne upodobitve tako na odru kot na filmskem platnu dokazujejo, da je v svojih delih izpostavljal teme, ki so aktualne še danes – od ljubezni do družbenih in celo ekoloških vprašanj. Za svoj čas je bil zelo napreden ter je podiral tabuje in premikal družbo naprej, je poudaril Čelik Vidmar.
Z vsem tem je pustil pomemben pečat v slovenskem javnem prostoru. Njegova dela še danes radi vzamemo v roke, zato bo verjetno marsikoga pritegnilo pestro dogajanje, ki bo spremljalo praznovanje Tavčarjevega leta. Izbira je velika – od literarnih in filmskih večerov do predavanj in razstav ter osrednjega simpozija, na katerem bodo osvetlili njegovo zapuščino. Verjetno bo v pestrem naboru dogodkov vsak našel kaj zase, če ne z literarnega, pa mogoče vsaj s športnega področja.