SDS vložil interpelacijo o delu Golobove vlade
Janša: Interpelacija je poskus klica k razumu
Največja opozicijska stranka SDS je minuli petek v državni zbor vložila interpelacijo o delu vlade Roberta Goloba. Interpelacija je poskus klica k razumu, je ob tem dejal predsednik stranke Janez Janša. Vladi očitajo »ukrepe in napovedi, ki gredo v smer razgradnje naroda, družine, zasebne lastnine in svobodnega podjetništva«. Glavni očitek iz interpelacije se nanaša na ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve, ki da je politično motivirana odločitev, vladi pa poleg kadrovanja očitajo tudi neustrezno odzivanje na razmere v zdravstvu, ukinitev demografskega urada, opustitev dolžnega ravnanja na področju nezakonitih migracij in neustrezno javnofinančno politiko. Interpelacijo so v SDS v parlamentarni postopek vložili s podpisi 27 poslancev (potrebnih je najmanj deset podpisov). Poslanci druge opozicijske stranke NSi podpisov pod interpelacijo vlade ne bodo prispevali, je v torek povedal predsednik NSi Matej Tonin, ki meni, da bo ta le še okrepila vladno koalicijo. Po njegovih besedah mora odgovorna opozicija z vlado tekmovati v boljših rešitvah, in ne v kritiziranju. Tonin je sicer dejal, da vlada v devetih mesecih ni naredila bistvenih premikov, kot je napovedovala, na številnih področjih smo po njegovem mnenju celo nazadovali. Predsednik vlade Robert Golob se je na vloženo interpelacijo odzval z oceno, da gre za norčevanje iz ljudi in iz težav, s katerimi se soočajo. »Zagotovo nam ljudje niso zaupali mandata zato, da bi se cela politika zdaj mesec ali dva ukvarjala z nekim muzejem,« je dejal in dodal, da so mandat dobili zato, da se ukvarjajo z reformo zdravstvenega sistema ter z energetsko in prehransko draginjo, kar bo fokus vlade tudi v prihodnjih mesecih.
Sviz in vlada parafirala stavkovni sporazum
Vladna pogajalska skupina in predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so v sredo parafirali stavkovni sporazum, o katerem sta včeraj odločala tako glavni stavkovni odbor sindikata kot vlada. Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je bil po parafiranju stavkovnega sporazuma zadovoljen, da jim je uspelo pripeljati sporazum do točke, ko nerazrešene stvari prenašajo v reformo plačnega sistema oziroma v novo plačno lestvico. »Zdaj smo ustvarili pogoje, da se dejansko tudi uradno na področju izobraževanja, šolstva, visokega šolstva, znanosti in kulture lotimo našega stebra v novi plačni reformi,« je pojasnil. Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj pa je po sredinem parafiranju dejal, da so kot pogajalska skupina dali »vse od sebe« in verjamejo, da so dosegli tisto, kar je bilo v tem trenutku možno doseči.
O delitvi stroškov dviga plač v vrtcih
Predsedstvo Skupnosti občin Slovenije (SOS) in predstavniki ministrstev za javno upravo ter za vzgojo in izobraževanje so se v ponedeljek pogovarjali o delitvi stroškov in bremen na področju vrtcev. Po besedah predsedujočega SOS-u Vladimirja Prebiliča so sklenili, da bodo iskali pot, kako porazdeliti breme stroškov zaradi dviga plač pomočnikov vzgojiteljev in dviga materialnih stroškov. »Zaznali smo pripravljenost na tem področju, za kar smo zelo hvaležni,« je dejal. Lokalne skupnosti morajo sicer ministrstvoma poslati podatke, za koliko so se občinam zaradi zvišanja plač pomočnic vzgojiteljicam dvignili stroški, a več kot 120 občin tega v enem mesecu še ni storilo. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je sicer pojasnila, da bodo »vsi dvigi in vsi v preteklosti nerealizirani dogovori« poplačani iz 611 milijonov evrov, kolikor se je vlada odločila nameniti za višje plače v javnem sektorju. Ko bodo od občin prejeli točne podatke, bodo našli način in ta denar nakazali občinam, je napovedala. Na sestanku so se se pogovarjali tudi o sofinanciranju gradnje novih vrtcev, kjer po Prebiličevih besedah občine tudi pričakujejo dodatna sredstva.
Občina Gornji Petrovci brez svoje stavbe
Najbolj zadolžena slovenska občina Gornji Petrovci je po poročanju medijev ostala brez občinske stavbe, saj so jo nedavno prodali na dražbi. Za okoli 100 tisoč evrov jo je kupil podjetnik Janez Časar iz sosednje občine Šalovci. Župan Gornjih Petrovcev Franc Šlihthuber je v ponedeljek povedal, da sta se s kupcem dogovorila, da bo občini dal prostore za dve leti v najem, v tem času pa nameravajo zgraditi nove občinske prostore. Občina Gornji Petrovci ima sicer zaradi najemanja neugodnih posojil že od leta 2009 blokiran račun. Njen dolg je konec leta 2021 po podatkih ministrstva za finance znašal skoraj 5,7 milijona evrov, v primerjavi z letom prej pa se je še povečal.