Odgovornost ni časovno omejena

V teh dneh nas (znova) nagovarja akcija 40 dni brez alkohola. Opozarja za njegovo razširjenost, škodljivost, posledice. Spodbuja h kvalitetnemu preživljanju časa z otroki, k pristnim odnosom, pogovoru … Sporočiti želi, da obstajajo zdrave izbire/alternative pitju alkohola in možnosti pomoči.

Alkohol je v slovenskem prostoru pereč problem – osebni, družbeni, zdravstveni, saj je lahko dostopen, vpet v običaje, praznovanja, vsakdanje življenje … Značilen je sprejemajoč odnos do alkohola, ki se prenaša iz roda v rod. Stroka govori o mokri kulturi. Pitje se celo spodbuja, na drugi strani pa so težave, ki jih prinaša, pogosto zanikane; in ko posameznik zdrsne v alkoholizem, je deležen obsojanja, ko zaradi alkohola pristane na robu, postane zaznamovan.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje navajajo, da je predlani registrirana poraba čistega alkohola na posameznega prebivalca Slovenije, starejšega od 15 let, znašala 10,62 litra, kar je skoraj liter več kot leto prej. Neregistrirana poraba številko zelo verjetno dvigne vsaj še za petino. Psihologinja Karmen Henigsman je ob začetku preventivne akcije 40 dni brez alkohola tudi poudarila, da kar 55 odstotkov odraslih prebivalcev vsaj enkrat letno pije čezmerno. »To pomeni, da vsak drugi odrasli Slovenec vsaj enkrat v letu tvega ali pa so pri njem že prisotne negativne posledice zaradi pitja alkoholnih pijač. To je namreč povezano z več kot dvesto bolezenskimi stanji in poškodbami, hkrati pa povečuje stisko in rušilno vpliva na naše medosebne odnose.«

Omenjena akcija letos v središče postavlja prav nezavidljiv položaj, v katerem so svojci alkoholikov, zlasti otroci. Doživljajo negotovost, strah, nemoč, stiske, zanemarjanje, nasilje … Težko spregovorijo o alkoholizmu v družini, težko poiščejo pomoč in podporo. »Upajo, da bo njihov bližnji nekega dne ostal trezen,« je potrkala na odgovornost Andreja Verovšek z Zavoda Med.Over.Net. Odraščanje ob staršu, ki je odvisen od alkohola, pušča sledi na samopodobi, čustvovanju, vedenju, odnosih. In četudi pitje (še) ne zaznamuje vsakdana, se moramo zavedati, da se v družini začne oblikovati pogled na alkohol, zato je zgled toliko bolj pomemben.

Štiridesetdnevni izziv 'brez alkohola' je v prvi vrsti opomnik in spodbuda, da vsak prispeva svoj delež k odgovornemu odnosu do pitja alkohola.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / četrtek, 18. januar 2024 / 16:45

Pohod ob polni luni na Španov vrh

Zmagovalec akcije Osvajalec Španovega vrha je Aljoša Markež s 367 vzponi.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

S ceste v jarek

Tenetiše - V četrtek popoldne se je na regionalni cesti Golnik–Tenetiše zgodila prometna nesreča, v kateri se je hudo ranil 25-letni voznik. Med vožnjo proti Tenetišam je nenadom...

Tržič / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Želi več posluha za glasbo

Začetek leta je postal novi ravnatelj Glasbene šole Tržič Franci Podlipnik. Iskal bo možnosti za dodatne prostore in razširil ponudbo pri poučevanju instrumentov.

Šenčur / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Prodali delnice cestnega podjetja

Šenčur - Občina Šenčur je prodala 1059 delnic Cestnega podjetja Kranj. Njihova nominalna vrednost je 4,17 evra za delnico, cestno podjetje pa jih odkupilo po ceni 41,71 evrov, ta...

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Marjan Hafner je po rodu Škofjeločan, ki od nekdaj rad zahaja v hribe.

Zanimivosti / četrtek, 14. januar 2010 / 07:00

Kranjska Gora potrebuje parkirišče

Z vodo so nekoliko bolj zadovoljni kot prej, skoraj vsi vprašani nasprotujejo gradnji in prodaji apartmajev v Jasni, želijo si boljšo trgovsko ponudbo.