Odgovornost ni časovno omejena
V teh dneh nas (znova) nagovarja akcija 40 dni brez alkohola. Opozarja za njegovo razširjenost, škodljivost, posledice. Spodbuja h kvalitetnemu preživljanju časa z otroki, k pristnim odnosom, pogovoru … Sporočiti želi, da obstajajo zdrave izbire/alternative pitju alkohola in možnosti pomoči.
Alkohol je v slovenskem prostoru pereč problem – osebni, družbeni, zdravstveni, saj je lahko dostopen, vpet v običaje, praznovanja, vsakdanje življenje … Značilen je sprejemajoč odnos do alkohola, ki se prenaša iz roda v rod. Stroka govori o mokri kulturi. Pitje se celo spodbuja, na drugi strani pa so težave, ki jih prinaša, pogosto zanikane; in ko posameznik zdrsne v alkoholizem, je deležen obsojanja, ko zaradi alkohola pristane na robu, postane zaznamovan.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje navajajo, da je predlani registrirana poraba čistega alkohola na posameznega prebivalca Slovenije, starejšega od 15 let, znašala 10,62 litra, kar je skoraj liter več kot leto prej. Neregistrirana poraba številko zelo verjetno dvigne vsaj še za petino. Psihologinja Karmen Henigsman je ob začetku preventivne akcije 40 dni brez alkohola tudi poudarila, da kar 55 odstotkov odraslih prebivalcev vsaj enkrat letno pije čezmerno. »To pomeni, da vsak drugi odrasli Slovenec vsaj enkrat v letu tvega ali pa so pri njem že prisotne negativne posledice zaradi pitja alkoholnih pijač. To je namreč povezano z več kot dvesto bolezenskimi stanji in poškodbami, hkrati pa povečuje stisko in rušilno vpliva na naše medosebne odnose.«
Omenjena akcija letos v središče postavlja prav nezavidljiv položaj, v katerem so svojci alkoholikov, zlasti otroci. Doživljajo negotovost, strah, nemoč, stiske, zanemarjanje, nasilje … Težko spregovorijo o alkoholizmu v družini, težko poiščejo pomoč in podporo. »Upajo, da bo njihov bližnji nekega dne ostal trezen,« je potrkala na odgovornost Andreja Verovšek z Zavoda Med.Over.Net. Odraščanje ob staršu, ki je odvisen od alkohola, pušča sledi na samopodobi, čustvovanju, vedenju, odnosih. In četudi pitje (še) ne zaznamuje vsakdana, se moramo zavedati, da se v družini začne oblikovati pogled na alkohol, zato je zgled toliko bolj pomemben.
Štiridesetdnevni izziv 'brez alkohola' je v prvi vrsti opomnik in spodbuda, da vsak prispeva svoj delež k odgovornemu odnosu do pitja alkohola.