Še letos nova sedežnica
Družba Velika planina je pridobila gradbeno dovoljenje za gradnjo nove šestsedežnice Šimnovec. Za investicijo, ki bo dokončana še letos, je zaključen tudi javni razpis za izbiro izvajalca del.
Izbrani ponudnik del bo moral najprej odstraniti obstoječo dvosedežnico in nato zgraditi novo napravo. Odločili so se za šestsedežno napravo, ki za enako število potnikov potrebuje manjše število prižem, zaradi česar naj bi bila šestsedežnica cenejša od štirisedežnice.
Kamniška Bistrica – Upravna enota je družbi Velika planina prejšnji teden izdala gradbeno dovoljenje za gradnjo nove šestsedežnice, ki bo tako še letos zamenjala dotrajano napravo, ki je bila zgrajena že leta 1984, nato pa leta 2000 z Rogle premeščena na Veliko planino. Investicija, ki zagotavlja dolgoročen razvoj turizma na planini, je nujna, saj bo zdajšnji dvosedežnici leta 2025 poteklo uporabno dovoljenje. Glavnino sredstev, dobrih sedem milijonov evrov, bo prispevala država.
Že sredi prejšnjega leta so bili v Kamniku uspešni na javnem razpisu za vlaganja v kakovostno in trajnostno preoblikovanje slovenskega turizma za krepitev njegove odpornosti ministrstva za gospodarstvo, ki je na ta način podprlo deset slovenskih smučišč oz. gorskih centrov, na Gorenjskem tudi Vogel, Krvavec in Kranjsko Goro.
V ponedeljek je bil zaključen tudi javni razpis za izbiro izvajalca del, na katerega je prispela skupna ponudba italijanskega podjetja Leitner in družbe Riko iz Ljubljane, ki bi investicijo izpeljali za dobrih 12 milijonov evrov z davkom na dodano vrednost. Kot je povedal direktor Velike planine Tomaž Štefe, morajo ponudbo najprej preveriti in proučiti, nato bodo sledile nadaljne odločitve.
Na Veliki planini so v okviru razpisa za investicijo pridobili dobrih sedem milijonov evrov. Občina je v ta namen ustanovila tudi proračunski sklad, kamor se je doslej steklo 750 tisoč evrov, del lastnih sredstev pa bo za novo sedežnico namenila tudi družba Velika planina.
Nova sedežnica bo nadomestila skoraj štirideset let staro napravo Šimnovec, ki smučarje in druge obiskovalce planine prevaža od zgornje postaje nihalke do Zelenega roba. Kaj investicija pomeni za nadaljnji razvoj turizma na Veliki planini, je pojasnil kamniški župan Matej Slapar. »Z novo napravo bo omogočena trajnostna in sodobna oblika prevoza na Veliko planino in verjamem, da bo to omogočalo razvoj letnega in zimskega turizma na planini za naslednjih trideset let,« je povedal Slapar in ob tem dodal, da so se namesto za štirisedežnico raje odločili za šestsedežno napravo, in sicer zaradi manjšega števila prižem sedežev, zaradi česar je lahko vrednost investicije nižja.
Sicer pa to ni edini večji projekt, ki se obeta na območju Velike planine v prihodnje. V prihodnjih letih namreč nameravajo skupaj z občino modernizirati tudi infrastrukturo oz. celostno urediti spodnjo in zgornjo postajo nihalke ter območje gostinskega objekta na Zelenem robu, za kar so že razpisali tudi arhitekturni natečaj.