Mestni potniški promet naj bi v prihodnjih mesecih približali uporabnikom. / Foto: Tina Dokl

Več linij za več potnikov

Kranjski mestni potniški promet naj bi v tem in prihodnjem letu poživili z nekaterimi spremenjenimi in novimi linijami, spremembe pa so nastale tudi v sodelovanju z domačini v oddaljenejših krajevnih skupnostih.

Kranj – Kako oživiti mestni promet in kako se izogniti gneči na parkiriščih, je že nekaj časa tematika razprav v večini mest, v Kranju pa so jo zadnja leta skušali reševati predvsem z ugodnimi cenami vozovnic. Simbolične cene so pri nekaterih sicer naletele na odobravanje, bili pa so tudi takšni, ki so zato manj zaslužili, saj so jim delodajalci za prevoz na delo plačevali manj, oni pa so se prej in kasneje na delo vozili s kolesi ali osebnimi avtomobili, saj so bile avtobusne linije redke, prav tako pa za nekatere preveč oddaljene. Tako je bilo večkrat slišati očitke, da so v nekaterih krajevnih skupnostih prikrajšani za ugodne povezave z mestom, z avtobusno in železniško postajo, šolami, športnimi dvoranami in podobno.

Zato so se lani, ko je po desetih letih potekla koncesijska pogodba z Alpetourom – potovalno agencijo in so jo podaljšali za eno leto, na kranjski občini sklenili, da temeljito proučijo, kaj storiti, da bo mestni promet bolj zanimiv za občane. To pa pomeni, da bi avtobusi vozili bolj polni in bi bili stroški prevozov manjši za koncesionarja in občino. Po oceni stanja so k sodelovanju pritegnili tudi občane ter pripravili predlog novega odloka glede mestnega potniškega prometa, ki je tudi podlaga za pripravo razpisa za novega koncesionarja. Prejšnji teden so kranjski svetniki odlok tudi sprejeli.

Najpomembnejša novost so nekatere nove linije. Tako naj bi sedanje linije 1, 2 in 3 nadomestila krožna linija številka 15, ki bi potekala med Centrom, Primskovim, Planino in Železniško postajo, med delavnikom pa naj bi avtobus krožil vsake pol ure. Podaljšali naj bi liniji 7 do postajališča Tatinec in po novem predlogu tudi linijo 8 do krožišča Zorman v Medvodah. Linijo 12 naj bi podaljšali do Besnice in Podblice, liniji 4 naj bi dodali postajališče pred Supernovo, prav tako pa naj bi podaljšali njeno obratovanje. Pomembna novost za domačine bo tudi nova linija Kranj–Letenice-Golnik-Goriče-Svarje-Trstenik-Povlje-Babni vrt-Žabje-Čadovlje-Tenetiše-Kranj, prav tako pa naj bi postavili nekaj novih avtobusnih postajališč.

Zahteva občine do koncesionarja, ki bo skrbel za mestni potniški promet, je tudi, da bi bile linije čim bolj usklajene z medkrajevnim prevozom, pa tudi da bi bila najvišja cena za dnevno vozovnico 1 evro, za mesečno 10 evrov, za letno pa 95 evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / petek, 27. junij 2008 / 07:00

V krvi otrok ni preveč svinca

V krvi otrok, ki živijo v občinah Jesenice, Žirovnica in Kranjska Gora, niso našli povišanih vrednosti svinca.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Za prvim majem birokracija

Za prijavo in pripravo prireditve, kakršno je prvomajsko praznovanje, je potrebna gora dovoljenj in papirjev.

Jesenice / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Namesto vlečnice hokejska dvorana

Jesenice - V jeseniškem občinskem proračunu so v letošnjem letu nameravali nameniti nekaj več kot 104 tisoč evrov za nakup in postavitev nove vlečnice na smučišču Španov...

Naklo / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Pobrali kup odpadkov

Podbrezje, Naklo – Člani Prostovoljnega gasilskega društva Podbrezje in Lovske družine Dobrča so 21. aprila organizirali množično očiščevalno akcijo. V njej je sodeloval...

Železniki / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Brez pripomb na zaključni račun proračuna

Železniki - Minuli četrtek je občinski svet v Železnikih brez pripomb sprejel zaključni račun proračuna občine za leto 2006. Prihodki so bili realizirani v višini 994 mi...

Kranj / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Pripeli si bomo nageljne

Praznik dela, 1. maj, bomo Gorenjci spet proslavili na tradicionalnih prizoriščih: na Joštu, Šobcu, Poljanah nad Jesenicami, Križni gori.