Mestni potniški promet naj bi v prihodnjih mesecih približali uporabnikom. / Foto: Tina Dokl

Več linij za več potnikov

Kranjski mestni potniški promet naj bi v tem in prihodnjem letu poživili z nekaterimi spremenjenimi in novimi linijami, spremembe pa so nastale tudi v sodelovanju z domačini v oddaljenejših krajevnih skupnostih.

Kranj – Kako oživiti mestni promet in kako se izogniti gneči na parkiriščih, je že nekaj časa tematika razprav v večini mest, v Kranju pa so jo zadnja leta skušali reševati predvsem z ugodnimi cenami vozovnic. Simbolične cene so pri nekaterih sicer naletele na odobravanje, bili pa so tudi takšni, ki so zato manj zaslužili, saj so jim delodajalci za prevoz na delo plačevali manj, oni pa so se prej in kasneje na delo vozili s kolesi ali osebnimi avtomobili, saj so bile avtobusne linije redke, prav tako pa za nekatere preveč oddaljene. Tako je bilo večkrat slišati očitke, da so v nekaterih krajevnih skupnostih prikrajšani za ugodne povezave z mestom, z avtobusno in železniško postajo, šolami, športnimi dvoranami in podobno.

Zato so se lani, ko je po desetih letih potekla koncesijska pogodba z Alpetourom – potovalno agencijo in so jo podaljšali za eno leto, na kranjski občini sklenili, da temeljito proučijo, kaj storiti, da bo mestni promet bolj zanimiv za občane. To pa pomeni, da bi avtobusi vozili bolj polni in bi bili stroški prevozov manjši za koncesionarja in občino. Po oceni stanja so k sodelovanju pritegnili tudi občane ter pripravili predlog novega odloka glede mestnega potniškega prometa, ki je tudi podlaga za pripravo razpisa za novega koncesionarja. Prejšnji teden so kranjski svetniki odlok tudi sprejeli.

Najpomembnejša novost so nekatere nove linije. Tako naj bi sedanje linije 1, 2 in 3 nadomestila krožna linija številka 15, ki bi potekala med Centrom, Primskovim, Planino in Železniško postajo, med delavnikom pa naj bi avtobus krožil vsake pol ure. Podaljšali naj bi liniji 7 do postajališča Tatinec in po novem predlogu tudi linijo 8 do krožišča Zorman v Medvodah. Linijo 12 naj bi podaljšali do Besnice in Podblice, liniji 4 naj bi dodali postajališče pred Supernovo, prav tako pa naj bi podaljšali njeno obratovanje. Pomembna novost za domačine bo tudi nova linija Kranj–Letenice-Golnik-Goriče-Svarje-Trstenik-Povlje-Babni vrt-Žabje-Čadovlje-Tenetiše-Kranj, prav tako pa naj bi postavili nekaj novih avtobusnih postajališč.

Zahteva občine do koncesionarja, ki bo skrbel za mestni potniški promet, je tudi, da bi bile linije čim bolj usklajene z medkrajevnim prevozom, pa tudi da bi bila najvišja cena za dnevno vozovnico 1 evro, za mesečno 10 evrov, za letno pa 95 evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 28. junij 2022 / 17:30

V Goričah državne in mednarodne kmečke igre

Nastopilo bo približno dvajset ekip iz Slovenije ter še štiri iz tujine.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 24. januar 2012 / 07:00

Drsa na tango

Sedemnajstletna umetnostna drsalka Patricia Gleščič bo prvič nastopila na velikem članskem tekmovanju: evropskem prvenstvu.

Zanimivosti / torek, 24. januar 2012 / 07:00

Podelitev priznanj najboljšim alpinistom

Domžale - Planinska zveza Slovenije danes, 24. februarja, pripravlja alpinistično plezalni večer s slovesno razglasitvijo in podelitvijo priznanj najboljšim alpinistom in športni...

Gospodarstvo / torek, 24. januar 2012 / 07:00

Do izpisa stanja po elektronski poti

Kranj - Centralna klirinško depotna družba (KDD) je še nadgradila sodobne poti elektronskega poslovanja. Posamezniki, ki so imetniki vrednostnih papirjev, lahko kadarkoli letos p...

Kamnik / torek, 24. januar 2012 / 07:00

V Snoviku nove vrste zdravljenja

Kamnik - Zgodba o Termah Snovik in blagodejni termalni vodi na tem območju Tuhinjske doline sicer sega že nekaj desetletij nazaj, a terme, kakršne poznamo danes, so v Snoviku odp...

Zanimivosti / torek, 24. januar 2012 / 07:00

Ponovno fletno med upokojenci

Upokojenci iz DU Cerklje, Komenda in Bukovica-Šinkov Turn so pripravili tradicionalno prireditev Skupaj se imamo fletno.