Naj januar mine brez alkohola
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila predlani registrirana poraba alkohola 10,62 litra čistega alkohola na prebivalca, starejšega od petnajst let.
Smiselno je tudi, da izziv »suhega januarja« razkrijemo prijateljem in družini in jih spodbujamo, naj se mu pridružijo ali nas pri tem vsaj podpirajo. Če nam kakšen dan »spodrsne«, pa se nikar ne počutimo krive, temveč začnimo znova naslednji dan.
Dnevni zapisi v poročilih Policijske uprave Kranj redko minejo brez dogodka, povezanega z alkoholom, pa naj gre za vožnjo pod vplivom te substance ali za nasilje, ki ga je povzročila alkoholiziranost. »Skoraj vsak drugi Slovenec pije čezmerno,« ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Zato pozivajo, naj bo januar t. i. suhi mesec, v katerem ne posegamo po alkoholu, saj je bilo decembra veliko priložnosti za poseganje po alkoholnih pijačah.
T. i. suhi januar se je sicer pred desetletjem začel v Veliki Britaniji kot javnozdravstvena pobuda britanske dobrodelne organizacije. Zdaj milijoni vsako leto sodelujejo v tem izzivu za zdravje. Večina ljudi, ki želi zmanjšati količino popitega alkohola, je to zmožna storiti, so prepričani v zvezi potrošnikov.
Kako se izogniti pitju
V ZPS so pripravili nekaj napotkov, kako se izogniti poseganju po alkoholnih pijačah. Zunaj doma je najbolje poiskati nadomestek za alkohol, to sta lahko gazirana voda ali brezalkoholno pivo. Pri slednjem je treba preveriti označbo, ali res ne vsebuje alkohola. V domačem okolju predlagajo izogibanje skušnjavam ali sprožilcem. Svetujejo, da stare zaloge alkoholnih pijač pospravimo ali zavržemo, novih pa ne kupujemo. Če določena čustva ali del dneva sprožijo potrebo po alkoholu, pa velja pripraviti načrt za nadomestne aktivnosti za preusmeritev misli. Smiselno je tudi, da izziv »suhega januarja« razkrijemo prijateljem in družini in jih spodbujamo, naj se mu pridružijo ali nas pri tem vsaj podpirajo. Če nam kakšen dan »spodrsne«, pa se nikar ne počutimo krive, temveč začnimo znova naslednji dan. Po potrebi naredimo načrt, koliko dni v tednu bomo posegali po alkoholu, v kakšnih količinah in kako postopno priti do nič alkohola, so še zapisali na ZPS.
Narod »mokre kulture«
Za Slovenijo je značilna tako imenovana mokra kultura, kar pomeni, da so alkoholne pijače pomembno družbeno vezivo, sestavni del praznovanj in pomembnih življenjskih dogodkov ter da je prisoten sprejemajoč odnos do pitja. Skoraj vsak drugi Slovenec namreč pije čezmerno, alkohol pa je lahko dostopen in prisoten v kulturi in običajih. Ocenjeno ekonomsko breme glede na vrsto stroška za vzroke, ki jih lahko v celoti in delno pripišemo alkoholu, je bilo v obdobju 2018–2019 v Sloveniji v povprečju 105,2 milijona evrov na leto, kar predstavlja tri odstotke vseh letnih izdatkov za zdravstvo.