Odgovornost ni minimalna
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije v soboto pripravlja protestni shod pomočnic in pomočnikov vzgojiteljev predšolskih otrok, s katerim želijo opozoriti na nesprejemljivo podcenjujoč odnos oblasti do zahtevnega in odgovornega dela, ki ga opravljajo zaposleni na delovnem mestu vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojitelja. Kot poudarjajo, so namreč plače pomočnikov vzgojiteljev nesprejemljivo nizke, zahtevno in odgovorno delo, ki ga opravljajo, pa razvrednoteno.
V vrtcih zato opažajo, da se na razpise za delovno mesto vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojitelja ne prijavlja praktično nihče več. Težko nadomestijo zaposlene, ki se upokojijo, še težje dobijo nadomeščanje za krajši čas oziroma nadomeščanja porodniške ali dolgotrajne bolniške odsotnosti. Po drugi strani se pomočnice vzgojiteljic tudi same odločajo za odhod na manj odgovorna, a kljub temu bolje plačana delovna mesta. Večina svoje delo jemlje zelo resno in čutijo izjemno odgovornost tako do otrok kot njihovih staršev – to dokazuje tudi to, da so se odločile protest izvesti v soboto, v svojem prostem času. Zato je pomenljivo tudi geslo protestnega shoda – »Moja odgovornost ni minimalna!«. V sindikatu so odnos vlade do pomočnic in pomočnikov vzgojiteljic in vzgojiteljev označili za ciničen, saj se namreč rada pohvali z visoko kakovostjo slovenskih javnih vrtcev, zaposlenim, ki to kakovost zagotavljajo, pa namenja plačo, nižjo od minimalne. Strinjajo se, da je predšolska vzgoja v Sloveniji na zavidljivo visoki ravni, ob tem pa se sprašujejo, kako dolgo bo ob vse večjem pomanjkanju strokovnega kadra še tako.
Pomočnice vzgojiteljic že dolgo niso samo varuhinje otrok, ampak se zahteve pri njihovem delu ves čas povečujejo, prav tako se nenehno izobražujejo in v tandemu sodelujejo z vzgojiteljico pri načrtovanju in izvajanju aktivnosti. A to delo se ne vrednoti, prav tako niso ovrednoteni strokovni nazivi, ki jih pridobijo. Vesele so vsaj podpore, ki jim jo množično izražajo starši, a s tem seveda ne morejo plačati položnic oziroma tega unovčiti na primer pri najemu posojila za nakup stanovanja. Pomočnice vzgojiteljic se zato počutijo razočarane, prizadete in tudi ponižane, ko prejemajo doplačila za razliko do minimalne plače. Številne ta čas v tem poklicu vztrajajo le še zaradi veselja do dela z otroki, a vse več si jih težko privošči opravljati določeno delo le zato, ker jih osrečuje. Kot so še opozorili ob napovedi protestnega shoda, je zdaj skrajni čas, da se stvari spremenijo, da se ne bo zgodilo podobno kot v zdravstvu, ki zaradi nepravočasnega ukrepanja pospešeno razpada.