Pred prazničnimi nakupi
Ob slabših gospodarskih napovedih je previdnost potrošnikov pred prazničnimi nakupi nekoliko večja, a večina bo zanje namenila približno enako vsoto kot lani.
Ob vsesplošni draginji in negotovih razmerah, ki se napovedujejo v prihodnje, tudi Zveza potrošnikov Slovenije opozarja, da nakupujmo načrtno, darila pa lahko pripravimo tudi doma.
Ljubljana – Kdor ima namen obdariti svojega bližnje z božičnimi darili, ima časa za nakupe še nekaj dni. Ob povišanih cenah energentov in umirjanju gospodarske aktivnosti statistični podatki sicer kažejo na umirjanje potrošnje gospodinjstev – potem ko smo v obdobju po epidemiji zaznavali močan porast.
Previdnost nekoliko večja
Tudi raziskava, ki so jo pred dnevi objavili na spletni platformi za primerjavo ponudb in svetovanje kupcem Ceneje.si, kaže na nekoliko večjo previdnost slovenskih potrošnikov pri nakupu decembrskih daril. Med več kot 4500 vprašanimi namerava dobra polovica (54 odstotkov) sicer za praznične nakupe nameniti podobno vsoto denarja kot lani, 39 odstotkov pa jih bo letos varčnejših. »Letos gledajo potrošniki nekoliko drugače na obdarovanje kot v minulih letih. Precej previdneje bodo namreč iskali ugodne ponudbe, saj so razlike med cenami trgovcev lahko izjemno velike, s skrbnim pregledovanjem ponudb pa lahko prihranijo zajeten kupček denarja,« pravijo pri skupini Heureca, katere del je tudi platforma Ceneje.si.
Slaba tretjina bo za nakupe namenila med 120 in 200 evrov. Največ, dobra četrtina, bo obdarovala pet ali šest oseb, četrtina pa tri ali štiri osebe. Tipično darilo bodo kvalitetnejši kozmetični izdelki, večje pa je tudi povpraševanje po knjigah, ekskluzivnih kosih oblačil, parfumih in mobilnih telefonih.
Spletni nakupi v zadnjem času postajajo vse bolj priljubljeni, kot pa je pred kratkim pokazala analiza Statističnega urada, je delež prebivalcev, ki so med aprilom 2021 in marcem 2022 opravili vsaj en spletni nakup, največji prav med Gorenjci – 72 odstotkov jih je namreč opravilo vsaj en spletni nakup. Tudi raziskava Ceneje.si pa kaže, da se bo prazničnemu spletnemu nakupovanju izognilo le 13 odstotkov Slovencev.
Darila lahko pripravimo tudi sami
Ob vsesplošni draginji in negotovih razmerah, ki se napovedujejo v prihodnjem letu, pa tudi Zveza potrošnikov Slovenije opozarja, naj nakupujemo načrtno in se izogibamo kupovanju izdelkov za enkratno uporabo ter stvari, ki jih ne potrebujemo. Svetujejo tudi, da darila, ki jih želimo podariti bližnjim, izdelamo kar sami, pri tem pa dodajajo različne ideje, od nakupovalnih vrečk do ovitkov za telefon ali prenosni računalnik. Dodajajo, da lahko podarimo tudi domače piškote, marmelade, vložnine in druge dobrote. »Denar je lahko za nekoga v vaši bližini, še posebno v času visokih cen in mrzle zime, tudi najlepše darilo. Zakaj kupovati pogosto nepotrebna darila, če je nekdo v finančni stiski in bi mu desetak ali dva pomagala pri plačilu položnic, nakupu hrane ali daril za otroke?« še dodajajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.