Puško je zamenjal za padalo
Nekdanji reprezentant v biatlonu Lenart Oblak iz Podobena v Poljanski dolini je po končani karieri postal trener, med športi pa se je navdušil zlasti nad padalstvom. Letos je postal prvak na tekmovanju X-Slovenia, pred kratkim pa je bil izbran tudi za preizkušnjo X-Alps.
Podobeno – Lenart Oblak je sebe in navijače pred leti razveseljeval z uspehi v biatlonu, saj je med letoma 2012 in 2018 tekmoval na največjih biatlonskih tekmovanjih, od svetovnega pokala, svetovnih prvenstev do olimpijskih iger.
»Biatlonsko kariero sem zaključil po olimpijskih igrah leta 2018, že dolgo časa pa sem imel strastno željo po letenju. Seveda ob vrhunskem športu za to nikoli ni bilo dovolj časa, pri 25 letih pa sem se odločil, da se preizkusim tudi kot padalec. Tako sem opravil šolo letenja. Ena večjih je Niceclouds iz Železnikov. Moja inštruktorja sta bila Gašper Prevc in Aleš Žumer. Pri učenju sem napredoval, vendar sem še vedno združeval oba športa. Ko sem sklenil, da tekmovanje v biatlonu zaključim, še nisem vedel, kako naprej, čutil pa sem, da v življenju lahko naredim korak naprej in za to mi ni niti malo žal,« pravi 31-letni Lenart Oblak, ki je najprej postal pomočnik trenerja v naši moški A biatlonski ekipi, nato je bil pomočnik v ženski A ekipi, sedaj pa je glavni trener v mladinski ekipi. »Še vedno je moja primarna služba biatlon, letim pa tudi s tandemi. Vedno je bilo moje življenje povezano s športom, vedno sem bil aktiven, rad sem hodil, tekel ... In tako je tekmovanje v hoji in teku ter padalstvu, kot je bil letos X-Slovenija, idealno,« pravi Lenart Oblak, ki zaključuje tudi študij na Fakulteti za šport.
Prva ekstremna preizkušnja
Tekmovanje X-Slovenija je ekstremna preizkušnja, ki je bila letos prvič organizirana po vzoru tekmovanja X-Alps, gre pa za kombinacijo hoje ali teka in letenja z jadralnimi padali od štartne do ciljne točke.
»Tudi ko imaš vse potrebne licence, je pogoj za dobrega pilota, da imaš veliko izkušenj, da veliko letiš. Sedaj letim šest let in letos sem se prvič prijavil za tekmovanje X-Alps. Nanj se prijavijo tekmovalci z vseh koncev sveta, na koncu pa komisija tekmovanja izbere trideset kandidatov. Tekmovanje bo junija drugo leto, začelo se bo v Salzburgu, za načrt poti oziroma točke na poti pa bomo izvedeli marca. Je pa to tekmovanje, ki je običajno dolgo od 1200 do 1300 kilometrov čez cele Alpe. Potek tekmovanja je precej odvisen od vremena oziroma vetra in tudi to vpliva, ali boš po poti hodil ali letel,« pravi Lenart Oblak, ki se je že začel pripravljati na to ekstremno tekmovanje.
»Gre res za veliko tekmovanje in o njem razmišljam vsak dan. Potrebnega je precej načrtovanja, tudi pridobivanja sponzorjev in usklajevanja s službo. Seveda je treba imeti dosti volje in motivacije, k sreči pa s tem nikoli nisem imel težav,« še pravi Lenart Oblak in dodaja, da bo njegov glavni cilj na prvi tekmi X-Alps, da pride na cilj. »Na zadnjem tekmovanju je v cilj prišlo le šest udeležencev od tridesetih. Moj cilj je poleg tega, da vidim cilj, tudi to, da pridem domov živ in zdrav. Zagotovo pa nisem človek, ki bi hodil na tekme zgolj zato, da bi sodeloval,« še dodaja Lenart Oblak.