Take klice je najbolje ignorirati
Telefonski klic z neznane tuje številke lahko predstavlja prevaro, ki se uvršča v kategorijo lažnih klicev tehnične pomoči. Namen prevare je finančno oškodovanje, lahko pa vam tudi ukradejo identiteto. Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT poudarja, da je take klice najbolje ignorirati.
Kranj – Kot pojasnjujejo na SI-CERT, tovrstni klici največkrat prihajajo iz tujine, predvsem iz mednarodne predpone +44 (Velika Britanija), a dodajajo, da se lahko prikaže tudi slovenska telefonska številka, vendar pa ne gre za klice iz Slovenije, saj so številke klicateljev ponarejene. Zato svetujejo previdnost tudi pri vseh sumljivih klicih tehnične podpore, če ti prihajajo iz lokalnih omrežnih skupin. Včasih kličejo tudi prek aplikacij za hipno sporočanje, kot sta na primer Viber ali WhatsApp.
Prevara običajno poteka tako, da po začetni predstavitvi klicatelj zahteva, da odprete programe, ki so del operacijskega sistema Windows, ki prikazujejo neke napake. S tem vas želijo prepričati, da imate računalnik okužen, a dejansko gre za povsem običajne napake, ki se zabeležijo v vsakem sistemu Windows in ne vplivajo na pravilno delovanje računalnika. V nadaljevanju vam naročijo, da odprete določeno spletno stran v brskalniku, preko katere boste prenesli program, s katerim vam bodo pomagali pri odstranitvi okužbe. Prek tega programa goljufom omogočite popoln nadzor nad vašim računalnikom.
Nato vam prikažejo še druge izmišljene znake okužbe, ponudijo vam namestitev zastonjskega programa, ki naj bi odpravil vse napake in pohitril računalnik. Od vas zahtevajo podatke o kreditni kartici ali pa vam ponudijo pomoč pri plačilu, če jim omogočite dostop do spletne banke. Pri tem vas poskušajo prepričati k namestitvi dodatne aplikacije na pametni telefon, s čimer pridobijo tudi popoln dostop do telefona. Žrtev lahko tudi prepričajo, da se registrira in identificira na eni izmed kriptomenjalnic. Če ne želite sodelovati, lahko z oddaljenim dostopom tudi izbrišejo posamezne sistemske datoteke oziroma računalnik zablokirajo na tak način, da morate ob ponovnem zagonu vpisati geslo, ki pa ga ne poznate.
Če se klicatelj predstavi kot Microsoftova tehnična pomoč in zahteva oddaljen dostop do vašega računalnika, potem gre zagotovo za prevaro, saj vas ta nikoli ne bo prosil za dostop do sistema. Prav tako od vas nikoli ne bo zahteval številke kreditne kartice ali celo dostopa do spletne banke niti ne skenov ali fotografij osebnih dokumentov. V primeru, da ste prevarantom posredovali slike osebnih dokumentov, obstaja možnost, da bodo ukradli vašo identiteto za namen izvajanja drugih goljufij.
Če ste bili oškodovani, SI-CERT svetuje, da goljufijo prijavite policiji. Obrnite se na svojo banko in kartico blokirajte, izbrišite vse aplikacije za oddaljeni dostop in tudi tiste, ki ste jih dodatno namestili na računalnik ali telefon.