Obrtniki za uvedbo čakanja na delo
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije predlaga takojšnjo uvedbo ukrepa čakanja na delo, s čimer bi podjetja v kriznem obdobju lažje obdržala zaposlene.
Ljubljana – Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na ministra za gospodarstvo Matjaža Hana in ministra za delo Luko Mesca pred dnevi naslovila prošnjo za takojšnjo uvedbo ukrepa čakanja na delo. Kot pravijo, je namreč vse več podjetij zaradi naraščajočih stroškov energentov in upada naročil iz tujine primoranih ustavljati proizvodne procese, kar lahko vodi v odpuščanje ali celo zapiranje podjetij.
»Člani nas opozarjajo, da je stanje v gospodarstvu alarmantno, stiske podjetij pa se vsak dan poglabljajo. Zaradi enormnega povečanja stroškov poslovanja kot posledice energetske draginje in začasne zaustavitve naročil predvsem avstrijskih in nemških podjetij tako mnoga podjetja že razmišljajo o odpuščanju zaposlenih in zapiranju podjetij. Da bi ohranili delovna mesta in podjetja, je treba nemudoma uvesti ukrep čakanja na delo doma, ki se je izkazal za učinkovitega tudi v času covidne krize,« ob tem pojasnjuje predsednik OZS Blaž Cvar.
Med drugim so navedli tri primere obrtnikov, ki se zaradi krize srečujejo s stiskami. Obrtnik iz Bohinjske Bistrice zaposluje 49 delavcev in se ukvarja z izdelovanjem masivnega pohištva. Kot pravi, bi bili po optimističnem scenariju primorani odpustiti deset delavcev, po pesimističnem pa celo zapreti podjetje. Obrtnik iz Tržiča, ki deluje v kovinarski dejavnosti in zaposluje 45 oseb, pa naj bi bil po navajanju OZS, zaradi odjave naročil prisiljen odpustiti celo trideset delavcev.
Obrtniki menijo, da bi jim ukrep čakanja na delo omogočil, da zadržijo delovno silo, ki jo bodo potrebovali po koncu krize. Ker povečanja stroškov ni več mogoče prenesti v končno ceno izdelkov in storitev, je možna rešitev ta trenutek začasna ustavitev proizvodnje ali dela proizvodnje.