Ovira za preiskavo: gibanje v objektu ni dovoljeno
Gradbena strokovnjakinja je v pregledu ugotovila, da je nosilnost zidov pogorelega Majdičevega mlina v Kranju vprašljiva. Kaj to pomeni za delo kriminalistov, ki še vedno iščejo vzrok nastanka požara?
Kranj – Gorenjski kriminalisti tudi po tednu dni še niso sporočili vzroka za izbruh uničujočega požara na Majdičevem mlinu v Kranju, v katerem je bila močno poškodovana tudi bližnja hidroelektrarna Sava. Kot smo že poročali, se je sicer policija minulo sredo obrnila tudi na javnost z zaprosilom, naj ji morebitne priče pomagajo z informacijami o morebitnem dogajanju na območju Majdičevega mlina v ponedeljek, 26. decembra, pred 23.30.
V četrtek popoldne je v Kranj prispelo tudi poročilo o pregledu objekta po požaru, ki ga je izdelala gradbena strokovnjakinja. Iz njega izhaja, da gibanje v notranjosti objekta zaradi nevarnosti ni dopustno, čim prej pa je treba opraviti nujne ukrepe za zagotovitev varnosti okolice, kot je odstranitev vseh ostankov lesenega ostrešja, opeke in kritine, okenskih kril in nesprijetih delov ometa na fasadi. Porušiti je tudi treba štrleči del dimnikov in odstraniti nadstrešek na vzhodni fasadi. Po zaključku čiščenja je treba preprečiti dostop v objekt.
»V nadaljevanju nam strokovnjakinja v poročilu priporoča, da pri pristojni instituciji naročimo kontrolo mehanskih lastnosti zidov, in se na podlagi teh izsledkov potem odloči, ali bo rušenje zidov potrebno ali ne. V našem podjetju si vsekakor želimo, da zidov ne bi bilo treba v celoti porušiti in bi lahko ostanke objekta revitalizirali po principu, kot se je to storilo z ljubljansko Cukrarno. Vse je pa seveda odvisno od uspešnosti razgovorov z Mestno občino Kranj ter sodelujočih investitorjev,« je povedal predstavnik lastnikov, direktor projektnega podjetja Naš mlin Sebastijan Zupanc.
»Stanje objekta vsekakor predstavlja določeno oviro za kriminaliste, ni pa ključnega pomena pri raziskovanju vzroka, ker se pri preiskovanju vedno uporabljajo različne metode, tehnike in pripomočki. Tudi v tem primeru je enako. Preiskava in metode zbiranja obvestil na kraju požara so prilagojene situaciji. Zaradi interesa postopka pa o posameznih segmentih preiskovalnih dejanj žal ne moremo dati podrobnejših podatkov. Preiskava še poteka,« so nam na Policijski upravi Kranj odgovorili na vprašanje, kako prepoved vstopa v notranjost pogorelega objekta vpliva na njihovo preiskavo.
V Kranju je sicer večina prepričana, da je zagorelo zaradi človeškega faktorja, saj v objektu namreč po razlagi lastnika ni bilo elektrike, zato je možnost električnega stika izključena. Nekateri menijo, da je bil požar namerno podtaknjen, spet drugi, da je požar nehote zanetil kateri od brezdomcev ali odvisnikov, ki naj bi si občasno poiskali zavetje v zapuščenem Majdičevem mlinu.