Ogledujejo si dobre prakse
Društvo Sorško polje – približajmo se naravi vsako leto spomladi in jeseni organizira ogled dobrih praks po Sloveniji in tujini, zadnji je bil minulo soboto na področju dravinjske doline in v Halozah.
Podreča – »Program smo pripravili tako, da smo udeleženci, med njimi smo bili kmetje in vrtičkarji, videli, kako si v dravinjski dolini in Halozah prizadevajo za samooskrbo posameznika in Slovenije kot širše skupnosti. Možno je obiskati tudi turistične in kulturne točke. Celotno območje spada pod varstveno območje Natura 2000, kar pomeni, da je narava na tem območju zelo ohranjena,« je povzela članica društva Marinka Jenko.
Ogledali so si samostanski kompleks Studenice, zatem Mednarodni center za ekoremediacijo Dole v Modražah pri Poljčanah. »Center deluje s poudarkom na permakulturnih ureditvah. Leži na površini 1,5 hektara. V ravninskem delu so gomilaste grede, spiralaste, na ključ, dvignjene grede, z biomaso in rastoče grede, kompostišča in učni profil za raziskave prsti in sedimentov. Za vzgojo semen in sadik je postavljen rastlinjak in za shranjevanje pridelkov zemljanka. Učni kozolec služi za priročno kuhinjo, posedanje ob slabem vremenu in tudi za predavanja. Tod je tudi poljsko stranišče z naravnim kompostiranjem. Na gričevnatem območju so posajeni lupinarji in sadna drevesa. Na zgornjem ravninskem delu sta mlaki, mongolska hiša jurta, povezana z vrtno lopo. Nedaleč stran je čajanka in še kaj bi se našlo. Center je odličen primer samooskrbe. Lastnica ddr. Ana Vovk je to zemljišče podedovala in se študijsko lotila urejanja področja, ki se stalno razvija. Predstavila nam je svoj primer dobre prakse za razvoj dodanih storitvenih dejavnosti na podeželju s poudarkom na razvoju novih znanj,« je dejala Jenkova.
V Makolah so se vlakcem popeljali po poti Forma vive Makole na ekološko kmetijo Vovk. »Na kmetiji vzrejajo ovce jezersko-solčavske pasme, prašiče za lastno oskrbo in kokoši. Že 15 let se ukvarjajo z izdelavo domačih likerjev. Ogledali smo si tudi njihovo turistično ponudbo, hišice za glamping, pastirsko hišo in samo kmetijo.« Ogled dobrih praks so zaključili na ekološki kmetiji Žunkovič v Grdini, ki jo složno upravlja številna družina. »Hvala predsedniku društva Sorško polje – približajmo se naravi Matjažu Jerali, da s svojo pozitivno naravnanostjo, odgovornostjo in ljubeznijo do narave in dela v društvu spodbuja k širjenju zavesti pomena samooskrbe kmetov in vrtičkarjev. Tudi na podlagi njegovih prizadevanj nas je vedno več, ki razmišljamo in delujemo tako kot on,« je sklenila Marinka Jenko.