Zapor in vrnitev zaslužka
Prvoobtoženi Martin Bohnec je priznal očitano pridelavo in preprodajo konoplje in hašiševega olja, zato so ga obsodili na štiri leta zapora, vrniti pa bo moral tudi ves nezakonit zaslužek.
Kranj – Martina Bohneca iz Kopra, prvoobtoženega na sojenju domnevnim članom lani razkrite kriminalne združbe, ki naj bi se ukvarjala s pridelavo, predelavo in preprodajo konoplje, so prejšnji teden na Okrožnem sodišču v Kranju obsodili na štiri leta zapora, kakor se je že predhodno pogodil s kranjskim tožilstvom. Sodnica Milena Turuk mu je dodatno odredila tudi povrnitev 47.700 evrov (od tega so mu tri tisoč evrov že zasegli pri hišni preiskavi), kolikor naj bi po njenem izračunu zaslužil s kriminalno dejavnostjo. Slednje je obtoženega negativno presenetilo, saj sklenjen sporazum o priznanju krivde ni vseboval nobenih finančnih obveznosti. A sodišče je zavezano, da obsojenim odvzame ves nezakonit zaslužek, četudi se s tožilstvom drugače dogovorijo, je pojasnila sodnica, ki je Bohnecu podaljšala tudi pripor. »S tem sem se ukvarjal, ker nisem mogel drugače odplačevati dolgov in preživljati otrok, ki so sedaj na robu preživetja. Ali res pričakujete, da bom lahko tak znesek plačal na legalen način?« je protestiral po razglasitvi sodbe. Sodnica ga je seznanila, da se še vedno lahko pritoži na višino kazni, o čemer naj se pogovori z zagovornikom Milanom Krstićem.
Pred dobrim letom dni je policija v odmevni kriminalistični preiskavi zoper organizirano hudodelsko združbo, ki je delovala predvsem na Primorskem in Gorenjskem, izvedla hišne preiskave pri 33 osumljencih, pri katerih so našli okoli 75 kilogramov konoplje, 735 mililitrov hašiševega olja, 89 sadik konoplje ter manjše količine halucinogenih gob, heroina in drugih prepovedanih drog. Kazenski pregon zoper sedemnajst obtožencev je prevzelo kranjsko tožilstvo, sodni proces pa je stekel letos spomladi. Na predobravnavnih narokih je krivdo priznalo deset osumljencev, ki so bili večinoma obsojeni na pogojne zaporne kazni ali družbeno koristno delo, sedmerica pa je krivdo zanikala.
Med tistimi, ki krivde niso priznali, je bil tudi prvoobtoženi Bohnec, ki pa se je do začetka glavne obravnave očitno premislil in s kranjskim tožilstvom pogodil za milejšo kazen v zameno za takojšnje priznanje, da je daljše časovno obdobje v večjih količinah proizvajal in prodajal prepovedano drogo konopljo ter hašiševo olje. Sporazum o priznanju krivde je sodnica Milena Turuk sprejela in Bohneca obsodila na dogovorjeni štiriletni zapor. Tožilstvo je pri sklenitvi sporazuma o končni kazni upoštevalo tudi mnenje izvedenca psihološke stroke, da je obtoženi močno motiviran za spremembo življenja, da ima jasne cilje za prihodnost, da želi živeti drugače in brez izvrševanja kaznivih dejanj, je pojasnila okrožna državna tožilka Nadja Gasser, ki pa je kljub pozitivni prognozi za Bohneca predlagala podaljšanje pripora zaradi ponovitvene dejavnosti.