Zadružno priznanje v pravih rokah
Ciril Peternel, gospodar na Lušinovi kmetiji v Dragi, je letos kot edini z Gorenjske prejel priznanje za trajen prispevek k razvoju zadružništva. Za priznanje ga je predlagala Kmetijsko-gozdarska zadruga Škofja Loka.
Ciril je prepričan, da se bo koncentracija v kmetijstvu še nadaljevala: velike kmetije bodo postale še večje in manjše bodo še opuščale kmetovanje. Medtem ko bodo manjše kmetije na ravnini lahko oddale zemljo v najem, v hribih za najem ni takšnega zanimanja in je vprašanje, kdo jo bo obdeloval.
Draga – »Z loško zadrugo sem tesno povezan. Vseskozi, od dvajsetega leta pa do danes, ko bom dopolnil 68 let, sem član zadruge, najmanj pet mandatov sem že tudi član njenega upravnega odbora. V tej vlogi ni vedno prav lahko: po eni strani je treba skrbeti za dobro poslovanje zadruge, po drugi plati pa zagovarjati kmete. Cilj zadruge ni poslovanje z velikim dobičkom, ampak pozitivno poslovanje, od katerega imajo gospodarske koristi tudi njeni člani,« je dejal Ciril Peternel in dodal, da zadružniki niso naklonjeni lastniškemu povezovanju zadrug, podpirajo pa njihovo poslovno sodelovanje. Pohvalil je zadružno vodstvo, ki uspešno vodi zadrugo in tudi spodbuja sodelovanje zadrug pri nakupu kmetijskega reprodukcijskega materiala in prodaji kmetijskih pridelkov.
Ciril skupaj z ženo Miro gospodari na kmetiji v Dragi, po domače še reče pr' Lušin'. Kmetija obsega 21 hektarjev zemljišč, od tega je enajst hektarjev kmetijskih zemljišč, preostalo je gozd. Pridelujejo žita (ječmen, tritikalo) in koruzo za siliranje – vse za potrebe lastne govedoreje. Pridelujejo tudi krompir, v zlatih časih so ga pridelali tudi po sto ton na leto, takrat so z njim oskrbovali tudi študentske domove v Ljubljani. V letu 2003, ko je bila huda suša, so pridelovanje krompirja močno zmanjšali, zdaj ga pridelujejo predvsem za lastne potrebe in za stalne stranke. V hlevu imajo trenutno dvajset goved. Nekdaj so redili tudi krave in oddajali mleko, a so potlej rejo mlekaric, tudi zaradi nizke odkupne cene mleka in težav s kravami, opustili in jih nadomestili s kravami dojiljami, od letošnjega junija naprej se ukvarjajo le še s pitanjem, v glavnem s pitanjem telic. »S pitanci je manj dela, tudi stroški prireje so manjši,« je dejal Ciril in poudaril, da bo letos za kmetijstvo zaradi suše bolj slabo.
»Sedemintrideset let sem že gospodar na kmetiji, a takšne suše ne pomnim. Na naši kmetiji je bilo zaradi suše druge košnje za petino manj, tretje in četrte sploh ne bo. Koruza je bila približno en meter nižja, kot bi bila v normalnih razmerah, izpad pridelka je od 35 do 40 odstotkov. Pridelek krompirja je bil za dve petini manjši od običajne letine, ob vsem slabem pa je bilo tudi nekaj dobrega – letos ni bilo gnilobe.«
Kako bodo nadomestili velik izpad krme? »Število goved bomo zmanjšali za štiri, k sreči imamo še nekaj rezerve od lani,« je dejal Ciril in dodal, da za njihovo območje, kjer je težka zemlja, ki dobro zadržuje vlago, na splošno velja, da jim moča (dolgotrajno deževje) prinaša več težav kot suša.
Ciril je aktiven tudi v kmetijsko-gozdarski zbornici, kjer je član odbora za goveje meso. Že drugi mandat je član škofjeloškega občinskega sveta, več mandatov je bil član sveta krajevne skupnosti Trata, je tudi član občinskega odbora za kmetijstvo, član Prostovoljnega gasilskega društva Gosteče in (ustanovni) član Športnega društva Pungert. Na letošnjih lokalnih volitvah bo ponovno kandidiral za člana občinskega sveta. »V krajih od Škofje Loke proti Sori imamo še marsikaj postoriti,« je utemeljil svojo odločitev in priznal: »Vse to lahko počnem le ob podpori žene. Velikokrat, ko sem na sestankih, mora kaj narediti namesto mene.«
Ciril ob vseh obveznostih najde čas tudi za sprostitev. Še vedno rad sede na kolo, gre na Osolnik ali Lubnik. Pred kratkim je bil z govedorejci na ekskurziji po Madžarskem, tudi letos sta si z ženo privoščila dopust na morju, takrat je »tekoče posle« na kmetiji prevzel njun vnuk.