Nižje cene hlodov na dražbi
Gorenjski lastniki gozdov so tudi letos prodajali kvalitetne hlode na dražbi v Grosswilfersdorfu na avstrijskem Štajerskem. Le enajst hlodov je preseglo mejo tisoč evrov za »kubik«.
Kranj – V Grosswilfersdorfu je bila tudi letos tradicionalna, že štirinajsta dražba, na kateri je 126 lastnikov gozdov ponujalo 327 kvalitetnih hlodov dvajsetih različnih drevesnih vrst. V ponudbi je bilo v primerjavi s prejšnjimi leti precej več hrasta (47 odstotkov) in zaradi pričakovane slabe prodajne cene bistveno manj gorskega javorja. Manj je bilo tudi kupcev, enaindvajset, med njimi so bili tudi iz Slovenije in Hrvaške, skupno pa so oddali 1335 ponudb. Vsi hlodi, z izjemo dveh, so bili prodani. Povprečna cena za »kubik« je znašala 359 evrov in je bila približno takšna kot prejšnja leta. Najvišja cena – 2122 evrov za kubični meter – je bila dosežena za orehov hlod in je bila precej nižja kot v prejšnjih letih. Med enajstimi hlodi, ki so presegli ceno tisoč evrov za »kubik«, je bilo sedem hlodov oreha, dva hloda črnega oreha in po en hlod gorskega javorja in češnje.
Gorenjski lastniki gozdov so pod okriljem Društva lastnikov gozdov Gorenjske sodelovali na dražbi z dvaindvajsetimi hlodi. Kot je povedal član društva in revirni gozdar Tomaž Polajnar, ki je lastnikom pomagal z nasveti pri izbiri drevja in tudi pri sami organizaciji, je bila v ponudbi polovica gorskega javorja, ostalo so bili hlodi hrasta in domačega oreha. Med ponujenimi hlodi ni bilo nobenega, ki bi izstopal po kakovosti in masi. Povprečna cena je bila 380 evrov za kubični meter. Oreh je bil prodan po solidni ceni, hrast po pričakovani, gorski javor pa le po povprečju okoli dvesto evrov za kubični meter, kar je v primerjavi s prejšnjimi leti več kot za polovico manj. Ceno več kot tisoč evrov za »kubik« sta presegla hloda domačega oreha, prvi (od lastnika iz Podbrezij) je dosegel ceno 1220 evrov in drugi (iz Bukovega Vrha) 1020 evrov.
»Časi odlične prodaje lesa na dražbi so najbrž mimo. Z leti upada ponujena količina lesa in ponudba ekstremno kakovostnih hlodov, tako da zdaj le še posamezni hlodi dosegajo vrhunske cene. Le malo hlodov ni prodanih, zelo malo je tudi prodanih pod ceno 150 evrov za kubični meter, ki še velja za sprejemljivo,« ugotavlja Tomaž Polajnar in dodaja: »Dobri prodajni rezultati na preteklih dražbah so pri lastnikih gozdov ustvarili veliko zanimanje za tovrstno prodajo, vendar pa velika večina lastnikov (predvsem tistih, ki niso kmetje) ne pozna tega sistema prodaje in ne ve, kaj sodi na dražbo. Po ogledu stoječih dreves ali že pripravljenih hlodov več kot trem četrtinam lastnikom odsvetujem prodajo na dražbi.«