Častni občan Bohinja je Dušan Jovič
Na slovesnosti ob občinskem prazniku v Bohinju so Dušanu Joviču, dolgoletnemu kmetijskemu pospeševalcu in pobudniku znamke Bohinjsko, podelili naziv častnega občana. Proslave se je tudi letos udeležil predsednik države Borut Pahor.
Bohinjska Bistrica – S slovesnostjo, ki se je je tudi letos udeležil predsednik države Borut Pahor, in podelitvijo priznanj zaslužnim občanom so v petek v Bohinju praznovali občinski praznik.
Najvišje priznanje, naziv častni občan Bohinja, je prejel Dušan Jovič, dolgoletni kmetijski svetovalec v Bohinju, gonilna sila pri snovanju bohinjske sirarske poti in pobudnik ustanovitve danes priznane blagovne znamke Bohinjsko.
Plaketi Občine Bohinj za življenjsko delo sta prejela literarna ustvarjalka in prostovoljka Marija Mencinger in ustanovitelj Malega vojnega muzeja Janko Sebastijan Stušek.
Priznanja za delo v dobro skupnosti
Plakete občine Bohinj so prejeli: eden do ustanoviteljev Ribiške družine Bohinj in predsednik Društva upokojencev Stanislav Gorenc, aktiven in predan turistični delavec Samo Gardener, dolgoletna »operativka« v bohinjskem turizmu, vodja strokovnih služb Turističnega društva Bohinj in direktorica družbe Danica Milena Košnik, Društvo za delo z mladimi Žarek, ki ima v Bohinju že od leta 2006 komuno, v kateri izvaja program pomoči mladim odvisnikom, društvo Lovski rogisti Bohinj ob 25-letnici delovanja in Prostovoljno gasilsko društvo Nomenj, ki letos praznuje stotletnico delovanja.
Martina Sodja Alič, ki se je izjemno izkazala, ko se je družina njenih sosedov znašla v hudi stiski, je prejela občinsko priznanje za posebne dosežke, prav tako predana prostovoljka Milena Kocjanc, Lovska družina Nomenj pa za svoje zasluge pri ponovni naselitvi in ohranjanju populacije risa v Alpah.
Posebno priznanje je občina namenila tudi mladi občanki Lani Repinc, vrhunski biatlonki in letos tudi zlati maturantki Gimnazije Jesenice.
Ocena preteklega dela in načrti za naprej
Župan Sodja je v svojem prazničnem nagovoru izrazil zadovoljstvo, da kljub težkim razmeram vsi občinski infrastrukturni projekti pa tudi največja občinska investicija zadnjih leti, gradnja vrtca v Bohinjski Bistrici, kljub težkim razmeram tečejo naprej. Spomnil je na večje projekte, ki so bili letos že zaključeni, in med njimi posebej poudaril obnovo podružnične šole in igrišča ter ureditev spominskega parka v Srednji vasi. Povedal je tudi, da se bo še ta mesec začela gradnja kolesarske povezave med Bohinjem in Bledom, ter napovedal začetek dozidave zdravstvenega doma v Bohinjski Bistrici. Pripravljen je tudi projekt ureditve okolice kulturnega doma Joža Ažmana in tržnice v Bohinjski Bistrici, za katero se pripravlja program celovite prenove komunalne infrastrukture, je še povedal.
V nagovoru se je dotaknil tudi iztekajoče se poletne turistične sezone. »Stremim k temu, da je življenje v okolju, kjer živimo, prijetno in varno, čisto in urejeno, ter da so zagotovljeni primerni življenjski pogoji. Občina skrbi, da ostaja glavni fokus delovanja v turizmu in razvoju občine ohranjanje naravne in kulturne dediščine, ki temelji na trajnostnem razvoju.«
Občinski praznik v Bohinju praznujejo 26. avgusta, ko se spomnijo na dan, ko so štirje srčni možje – Luka Korošec, Matevž Kos, Štefan Rožič in Lovrenc Willomitzer, vsi iz Bohinja – leta 1778 prvič stopili na Triglav.