Uvod v občinski praznik
Z literarnim dogodkom in odprtjem nove knjigobežnice so v petek v Bohinju začeli sklop prireditev ob občinskem prazniku. Osrednja slovesnost s podelitvijo priznanj bo v petek zvečer v Bohinjski Bistrici.
Najvišje priznanje, naziv častni občan občine Bohinj, bo prejel Dušan Jovič, dolgoletni kmetijski svetovalec, gonilna sila pri snovanju bohinjske sirarske poti in pobudnik ustanovitve danes priznane blagovne znamke Bohinjsko.
Ribčev Laz – Občinski praznik v Bohinju praznujejo 26. avgusta, ko se spomnijo na dan, ko so štirje srčni možje, Luka Korošec, Matevž Kos, Štefan Rožič in Lovrenc Willomitzer, vsi iz Bohinja, leta 1778 prvič stopili na Triglav. Tudi letos bodo na ta dan pripravili slovesnost s podelitvijo priznanj. Najvišje priznanje, naziv častni občan občine Bohinj, bo prejel Dušan Jovič, dolgoletni kmetijski svetovalec, gonilna sila pri snovanju bohinjske sirarske poti in pobudnik ustanovitve danes priznane blagovne znamke Bohinjsko.
Prvo v nizu slovesnosti ob občinskem prazniku so v Bohinju pripravili že pretekli petek, ko so na vrtu Hotela Bohinj pripravili literarni dogodek s priznanim in uveljavljenim umetnikom Juretom Godlerjem in na ta način zaznamovali postavitev nove knjigobežnice v Ribčevem Lazu. Pobudo in prostor zanjo je dala Beti Češnovar, za zalogo knjig pa bodo skrbeli knjižničarji. To je že tretja knjigobežnica v Bohinju, dve stojita v Bohinjski Bistrici, eno pa je domačin Polde Fartek postavil ob kolesarski stezi med Bistrico in Ribčevim Lazom.
Sklop prazničnih prireditev se je nadaljeval v nedeljo, ko so v Ceconijevem parku v Bohinjski Bistrici nastopili lovski rogisti; letos praznujejo četrt stoletja delovanja.
Na petkovi osrednji slovesnosti, ki se bo pri Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici začela ob 18. uri, bo nastopila zasedba Artistik, dan za tem, v soboto, 27. avgusta, pa bodo ob 20. uri pri spomeniku štirim srčnim možem v Ribčevem Lazu praznovali sto let ustanovitve Bohinjske skale in s pozdravom Triglavu zaznamovali bohinjski planinski praznik. Prireditev pripravljajo Planinsko društvo Bohinjska Bistrica, Planinsko društvo Srednja vas in Turistično društvo Bohinj.
Ob tej priložnosti si Bohinjci in obiskovalci v bohinjski enoti Knjižnice A. T. Linharta v Bohinjski Bistrici lahko še do konca avgusta ogledajo razstavo Antona Čopa Zakaj izdelati družinsko drevo?, v Muzeju Tomaža Godca pa razstavo Gorenjskega muzeja z naslovom Nekaj ribiških iz Bohinja ali Tudi ribe so dediščina. Na dan praznika, 26. avgusta, bodo brezplačno na ogled Muzej Tomaža Godca, Oplenova hiša in Planšarski muzej.