Gozdove zaradi suše ogrožajo podlubniki
Iz Zavoda za gozdove Slovenije opozarjajo, da se je v drugi polovici julija zaradi suše in visokih temperatur močno povečalo število smrekovih dreves, ki so jih napadli podlubniki.
Kranj – V zavodu navajajo podatek, da so do konca julija za posek označili 140 tisoč kubičnih metrov lubadark, od tega kar polovico v juliju. Količina je sicer enaka kot v lanskih prvih sedmih mesecih, vendar letos stanje zaradi suše bolj vzbuja skrb kot lani. Razmere so najhujše v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline, ob nadaljevanju suše in visokih temperatur pa se bodo poslabšale tudi drugod v Sloveniji.
Smrekova drevesa so zaradi pomanjkanja padavin in visokih temperatur postala manj odporna proti napadom podlubnikov, zlasti na sušnih in soncu bolj izpostavljenih legah; visoke temperature pa so tudi pospešile razvoj podlubnikov. V tem času je prvi vidni znak napada podlubnikov črvina, ki se nabira za luskami skorje ter na pajčevinah in rastju okoli dreves; znak napada pa je tudi odpadanje zelenih iglic ter odpadanje skorje pri še zeleni krošnji.
V zavodu za gozdove pozivajo lastnike, naj redno pregledujejo svoje gozdove in ob odkritju podlubnikov takoj, ne da čakajo na odločbo zavoda, začnejo izvajati posek napadenih dreves in odvoz lesa iz gozda. Pravočasen posek ni pomemben le za preprečevanje širjenja lubadarja, ampak tudi za ohranitev vrednosti lesa. Če lastniki napadena drevesa pravočasno posekajo in obelijo ali predelajo, se vrednost lesa bistveno ne zmanjša. V primeru, da s posekom odlašajo, se les zaradi okužbe z glivami obarva modrikasto, takšen pa zgubi prodajno vrednost. Če pa lastniki s posekom čakajo vse dotlej, da začne z debla odpadati lubje in pokati les, je les razvrednoten do cene celuloznega lesa.