Ni večjega števila odpovedi
Številni letalski prevozniki po Evropi zaradi pomanjkanja kadra odpovedujejo lete. Na ljubljanskem letališču, ki ga upravlja Fraport Slovenija, za zdaj še ne beležijo večjega števila odpovedi.
Trenutno lahko potniki z ljubljanskega letališča letijo s petnajstimi rednimi letalskimi prevozniki neposredno na sedemnajst destinacij.
Zgornji Brnik – Kot pojasnjujejo na Fraportu Slovenija, so na ljubljanskem letališču v vrhunec poletne sezone stopili dobro pripravljeni. Za potrebe najbolj prometnega dela leta so začeli zaposlovati že konec lanskega leta in uspelo jim je pridobiti vse kadre za nemoteno odvijanje storitev zemeljske oskrbe letal in potnikov. »Zamude in odpovedi letov se sicer v tem obdobju tudi pri nas dogajajo, a kot posledica trenutnih razmer na drugih letališčih, predvsem večjih vozliščih. Ta se soočajo z zahtevnimi izzivi, saj ob skokoviti rasti števila potnikov ne morejo zagotoviti zadostne delovne sile za sprejem in odpremo letal, potnikov ali prtljage. Tako so prevozniki primorani omejevati ponudbo sedežev na letalih in odpovedovati določen odstotek letov,« so pojasnili.
Posamične odpovedi
Zaradi opisanih razmer je letenje na bruseljsko letališče Charleroi začasno ustavil prevoznik Wizz Air, in sicer za julij in avgust. Lete naj bi vrnil v začetku septembra, ko bodo spet na voljo dvakrat na teden. Nizkocenovnik z ljubljanskega letališča leti tudi v London na letališče Luton, na tej povezavi letenje opravlja normalno. »Pri preostalem prometu ne beležimo večjega števila odpovedi letov, dogajajo se le posamične,« so dodali. Zaradi enodnevne opozorilne stavke letališkega osebja Lufthanse je prevoznik preteklo sredo odpovedal skoraj vse lete z letališč v Frankfurtu in Münchnu. Tako je bilo odpovedanih tudi skupaj šest letov na omenjeni destinaciji z ljubljanskega letališča. »S strani prevoznika so bili potniki učinkovito obveščeni, le peščica je potrebovala pomoč našega osebja na letališču,« so povedali in še dodali, da v primerih odpovedanih letov potnikom pomagajo pri ponovni rezervaciji leta, nastanitvi in informacijah o razlogih za odpoved, če so jim te znane. »Odločitev o odpovedi je izključno odločitev letalskega prevoznika, naše osebje pa naredi vse, da potniku pomaga v tej neprijetni situaciji,« so poudarili.
Več zamujene prtljage
V tem času na ljubljanskem letališču sprejmejo tudi več zamujene prihodne prtljage kot običajno, a se pri njih ne kopiči, saj jo uspejo sproti vračati lastnikom. »Povečano število zamujene prtljage je prav tako posledica trenutnih razmer na večjih letališčih po Evropi in svetu, kjer se soočajo s pomanjkanjem osebja, tudi v službah za oskrbo prtljage. Podaljšuje se potreben čas, da zamujena prtljaga doseže svojega lastnika, saj do nas navadno prispe z nekajdnevno, lahko tudi tedensko zamudo. V običajnih razmerah je zamujena prtljaga prispela s prvim naslednjim letom prevoznika,« so dejali. Odprema prtljage z njihovega letališča poteka nemoteno, saj imajo v službi za oskrbo prtljage na voljo zadostno število kadra. »Če prtljaga s potnikom ne prispe na končno destinacijo, je treba to prijaviti pri prevozniku, s katerim je bil let opravljen. Za obravnavo teh zahtevkov v imenu prevoznikov skrbi naša služba za izgubljeno in najdeno prtljago v prostoru za prevzem prtljage,« so še povedali.