V vročih poletnih dneh mariskdo poišče osvežitev v vodi. / Foto: Tina Dokl

Letošnji junij med najbolj vročimi doslej

»Letošnji junij bo, kot kaže, uvrščen vsaj med prvih pet najbolj vročih doslej,« je napovedal meteorolog Branko Gregorčič. Na Gorenjskem je bilo najbolj vroče v ponedeljek.

Minuli torek je padel nov slovenski junijski temperaturni rekord – 38 stopinj Celzija, ki so jih izmerili v Podnanosu.

Kranj – Slovenijo je v zadnjih dneh junija zajel izrazit vročinski val. Minuli ponedeljek je večjemu delu države prinesel vrhunec letošnje junijske vročine, izjema je bila le Primorska, kjer je bilo najbolj vroče dan kasneje, je pojasnil meteorolog z Agencije RS za okolje (Arso) Branko Gregorčič. V torek smo v Sloveniji zabeležili celo nov junijski temperaturni rekord: v Podnanosu so izmerili 38 stopinj Celzija. Po Gregorčičevih podatkih so bile temperature v preteklih dneh za od pet do osem stopinj višje od dolgoletnih povprečij.

Tudi na Gorenjskem je bilo najbolj vroče v ponedeljek. V Kranju in na Letališču Brnik se je živo srebro povzpelo na 34 stopinj Celzija, v Lescah je bilo stopinjo manj, v Bohinjski Češnjici se je ogrelo do 32 in v Ratečah do 31 stopinj. "Še bolj vroče je bilo 27. junija 2019, ko smo v Ratečah in Kranju izmerili kar 35,5 stopinje," je razložil Gregorčič. Hkrati je bil minuli mesec tudi zelo suh; Gorenjski je prinesel le približno polovico povprečne količine padavin.

»Letošnji junij bo, kot kaže, uvrščen vsaj med prvih pet najbolj vročih doslej, ob tem pa bo presuh in nadpovprečno osončen,« je pojasnil Gregorčič. Kot je napovedal, se bo vročina, a ne ekstremna, predvidoma nadaljevala do torka, 5. julija, nato pa vendarle kaže na osvežitev z nekaj dežja. Dotlej bo ozračje le občasno osvežila kakšna vročinska nevihta, tako kot v minulih dneh.

Izrazita suša

Visoke temperature pa so povezane tudi z razvojem suše, predvsem na zahodnem in jugozahodnem delu države. Tam ter tudi v delih južne in osrednje Slovenije že 12 mesecev beležijo pomanjkanje padavin, saj je padlo le od polovice do dveh tretjin običajnih količin dežja (glede na obdobje 1981–2010), je pojasnila agrometeorologinja Andreja Sušnik z Arsa. V serijo mesecev s podpovprečno namočenostjo se bo uvrstil tudi junij. "V Ratečah je na primer padlo od konca maja do 29. junija le 65,2 mm dežja, običajno v tem času beležimo še enkrat toliko dežja. Dobro polovico običajnih junijskih padavin smo beležili na Letališču Jožeta Pučnika – 75,4 mm. Ponekod na Gorenjskem so razmere še slabše, na primer v Lescah je padlo 38,8 mm dežja, kar je le 28 odstotkov dolgoletnega povprečja, v Žireh pa okrog 54 mm oz. 31 odstotkov dolgoletnega povprečja. Razmere so bile drugačne le tam, kjer so bila neurja z močnimi nalivi ali točo," je razložila Sušnikova. Pa tudi, da klimatološki podatki za nekatere postaje na Gorenjskem kažejo, da smo imeli podobne junije v letih 2006, 2019 in 2021, bolj sušnih od omenjenih pa v preteklosti pred letom 2006 niso beležili.

V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije tako beležijo že izrazito sušo, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše. "Rastline so zaradi vročine, pomanjkanja padavin in visokega izhlapevanja v vročinskem in sušnem stresu," je opozorila in med drugim omenila koruzne posevke, ki so že več kot mesec dni v sušnem stresu, še zlasti na slabših in peščenih tleh s slabšo sposobnostjo zadrževanja vode.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 23. januar 2011 / 07:00

Tim bo dobil nov voziček

Dobrodelna akcija prodaje koledarjev s fotografijami kranjskih poklicnih gasilcev je uspela: koledarji so pošli, izkupiček v višini skoraj 7500 evrov pa so razdelili med štiri prejemnike.

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 23. januar 2020 / 23:14

Dobrodelna razsežnost plavalnega Dr. Figa

V soboto je v kranjskem pokritem olimpijskem bazenu v organizaciji Plavalnega kluba (PK) Triglav Kranj potekalo 22. mednarodno plavalno tekmovanje Boštjanov Dr. Fig 2020.

Zanimivosti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Košček dobe, ki jo je doživel Štukelj

Na muzejskem večeru v Pollakovem salonu Tržiškega muzeja so avtorji Ivan Čuk, Alenka Puhar in Aleks Leo Vest predstavili knjigo Gospod Leon Štukelj in Tovariši.

Razvedrilo / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Ljubitelji harmonike

V nedeljo je kulturni dom v Poljanah nad Škofjo Loko gostil nastope diatoničnih harmonikarjev različnih generacij na predizboru za letošnje državno tekmovanje. Meh je raztegovalo devet tekmovalcev – i...

Nasveti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:06

Najboljši je doma pečen kruh

Kaj je lepšega kot dom, ki diši po sveže pečenem kruhu. Nekaterim se zdi, da je njegova priprava in peka zelo dolgotrajna in zapletena. Vendar temu ni tako, saj lahko iz osnovnih sestavin hitro pri...

Kultura / četrtek, 23. januar 2020 / 23:02

Zgodovina skozi strip

Znanstvenik, ki izdaja vrhunske stripe, je svojega gosta v ciklu pogovorov #Zobotrebec! v Mestni knjižnici Kranj napovedal Zoran Smiljanić. Pogovarjal se je s prof. dr. Otom Lutharjem, zgodovinarjem,...